Co to jest VPN i jak działa?

Skrót VPN oznacza Virtual Private Network (z ang. Wirtualna Sieć Prywatna). Określenie „wirtualna” oznacza brak jakichkolwiek kabli, które tworzyłyby połączenia wewnątrz niej. Wszystko odbywa się w przestrzeni. Natomiast określenie „prywatna” odnosi się to tego, iż dostęp to tejże sieci jest ograniczony oraz moderowany. Z tego względu zapewniony jest wysoki poziom bezpieczeństwa sieci. Użytkownicy jej mogą więc czuć się w pełni chronieni, na przykład w trakcie wymiany plików. VPN jest dobrym rozwiązaniem na przykład na przeglądanie stron z blokadą regionalną, ale też na ochronę swoich danych w trakcie korzystania z darmowych Wi-Fi. Mechanizm działania sieci VPN jest prosty, kieruje on cały ruch internetowy do jednego ze swoich serwisów, po czym go szyfruje. Użytkownik może więc znajdować się na terenie Anglii, aczkolwiek mieć połączenie z serwisem angielskim. VPN przesyła połączenia z Polski do Anglii w pełni zaszyfrowane. Nasz dostawca usług internetowych nie widzi witryn, do których mamy dostęp ani tego, jaka jest nasza lokalizacja, nie może również śledzić swoich użytkowników. Następnie serwer VPN przekierowuje ruch do odwiedzanej witryny, może to być strona internetowa, aplikacja czy usługa przesyłania strumieniowego (np. Netflix). Zamiast naszego urządzenia witryna widzi jedynie serwer VPN, które jest źródłem naszego ruchu. Widzi więc adres IP serwera VPN, a nie naszego. Dobre sieci VPN korzystają z tysięcy serwisów i cały czas aktualizują swoje adresy IP, dzięki czemu witryny nie mają odpowiedniej ilości czasu, aby móc je przesłać na czarną listę, po czym zablokować. Użytkownik jest więc niewykrywalny natomiast prywatność dobrze chroniona. Usługa VPN umożliwia ukrycie rzeczywistych adresów użytkowników oraz zaszyfrowanie połączenia internetowego. Oznacza to przede wszystkim:

  • Możliwość zmiany wirtualnej lokalizacji (dostępny jest zdalny adres serwera w innym kraju, a nie tego gdzie się aktualnie znajdujemy)
  • Anonimowość w internecie (dzienniki połączeń nie są zapisywane, nasza aktywność jest jedynie anonimowa)
  • Poufność historii przeglądanych stron ( VPN ukrywa historię wyszukiwania oraz odwiedzanych stron)

Do czego można wykorzystać VPN?

1. Dostęp do stron z różnych regionów

Sieć VPN pozwala na ominięcie ograniczeń regionalnych. Wiele usług wiąże zawartość i ustawienia językowe z danymi regionami, przez co na przykład brytyjska oferta Netflix może być ciekawa, ale użytkowników pochodzących z USA. Działa to również na odwrót. Wiele osób wybiera VPN, aby korzystać z usług dostępnych tylko w jednym regionie. Można do nich zaliczyć na przykład Pandorę, która dostępna jest tylko w USA, czy BBC iPlayer jedynie w Wielkiej Brytanii. Serwery te rozpoznają tylko lokalizację serwera VPN, a nie jego użytkowników. Takie rozwiązanie pozwoli nam także oglądać nasze ulubione seriale czy programy telewizyjne, nawet jeśli mają one nałożoną geoblokadę. Duża ilość użytkowników wybiera VPN właśnie z uwagi na mieszkanie poza terenem kraju, gdzie dostępne są interesujące dla nich treści. Część usług streamingowych próbuje blokować adresy IP powiązane z VPN, jednakże cały czas pojawiają się kolejne adresy VPN, więc nie ma pełnej skuteczności tego działania, a użytkownicy i tak mogą cieszyć się ze wszystkich treści, także tych zagranicznych.

2. Anonimowość podczas surfowania po internecie

Bardzo istotną kwestią jest anonimowość w internecie, dzięki tej sieci możemy ją sobie zagwarantować. Niestety często dowiadujemy się o wyciekach danych oraz kradzieży tożsamości, właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie ochrony danych osobowych. Kiedy codziennie korzystamy z internetu, nie mamy pewności, kto nas szpieguje. Być może jest to rząd, czy też jakieś firmy. Agencje rządowe śledzą oraz gromadzą naszą aktywność przeglądania, posty społecznościowe, wiadomości i innego rodzaju prywatne dane. Dane te mogą być następnie udostępniane poza granicami Polski. Sieć VPN ochrania nas przed taką możliwością, poprzez szyfrowanie ruchu i ukrycie naszego adresu IP.

3. Ukrycie lokalizacji

Sieć VPN pozwala na zabezpieczenie wszystkich wrażliwych wiadomości, których charakter jest zakazany w danym kraju. To przydatna ochrona zwłaszcza dla osób przebywających w krajach, gdzie wolność słowa jest niestety ograniczona. W ten sposób można zapewnić sobie bezpieczeństwo i uchronić się przed przykrymi konsekwencjami.

4. Korzystanie z serwisów wymiany plików

Zdarza się, iż dostawca usług internetowych ustawi pewne limity przepustowości, aby użytkownicy nie udostępniali pliki P2P. Sieć VPN uniemożliwia dostawcy internetowemu wykrycie, że udostępniamy pliki.

5. Dostęp do promocji

Poprzez korzystanie z sieci VPN można uzyskać dostęp do wielu atrakcyjnych promocji w trakcie internetowych zakupów, w szczególności używając stron znanych z mechanizmów śledzących. Takimi mechanizmami odznaczają się przede wszystkim portale sprzedające bilety lotnicze. Na takich portalach ceny biletów dostosowywane są pod indywidualnych użytkowników. Program zbiera takie informacje na przykład adres IP. W ten sposób zauważyć można zróżnicowanie cen, co czasem może być dla nas niekorzystne. Systemy śledzenia są niezwykle zaawansowane, niestety my jako klienci nie jesteśmy świadomi ich celów. VPN pomoże przekonać stronę, że jesteśmy nowymi klientami.

6. Zabezpieczenie przed atakiem hakera

Korzystanie z VPN pomoże nas także zabezpieczyć przed potencjalnym atakiem hakera. W przypadku, kiedy internet służy nam przede wszystkim do wykonywanie obowiązków służbowych wówczas poprzez pocztę internetową czy serwisy chmurowe mogą być przesyłane ważne dane. Oczywiście, nie mogą one dostać się w niepowołane ręce, w tym pomoże właśnie program VPN. Informacje firmy będą mogły być bezpieczne, a żadne ważne dane nie zostaną ujawnione hakerom. VPN jest nieocenionym sposobem ochrony firmowych informacji, właśnie dlatego powinni z niego korzystać wszyscy pracownicy. Korzystanie z sieci pomocą także zabezpieczyć się przed reklamodawcami, którzy także magazynują nasze dane.

VPN i bezpieczeństwo

Korzystanie z programu VPN jest całkowicie bezpieczna dla naszych urządzeń i nie stwarza żadnego ryzyka. Niezależnie od tego, czy będziemy używać sieci na telefonie, tablecie, czy komputerze, jest to propozycja jak najbardziej bezpieczna i polecana. Jedyne zagrożenie wynika, kiedy instalujemy oprogramowanie do obsługi VPN nieznanego pochodzenia od niezaufanej firmy, czy też nieznajomej witryny. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie rekomendowanych programów, które zostały już sprawdzone przez wiele użytkowników. Warto wybierać te od razu ze strony producenta, w ten sposób będziemy mieć pewność, co właściwie instalujemy i skąd pochodzi dany plik instalacyjny. VPN jest bezpiecznym i polecaną metodą na połączenie z siecią przez internet. Taka usługa pozwala zwiększyć ochronę naszych danych online oraz prywatności. Zadaniem sieci VPN jest przede wszystkim szyfrowanie połączenia z internetem. Serwery VPN reprezentują nas w sieci, ukrywając przy tym nasz komputer oraz adres IP i naszą lokalizację. Ograniczają także dostęp do przesyłanych i tworzonych przez nas informacji (np. historia przeglądania).

Darmowy i płatny VPN

Wiele osób zastanawia się z pewnością, co okaże się lepszym rozwiązaniem darmowa sieć, czy może płatny VPN. Pomimo tego, że na rynku dostępnych jest wiele darmowych usług VPN, to jednak nie są one dobrym rozwiązaniem. Przewyższają je znacznie jednak propozycje płatne, czyli te komercyjne. Bezpłatne sieci odznaczają się niższą stabilnością łącza, małą liczbą serwerów, mniejszą przepustowością, a także ograniczoną funkcję geolokalizacji. Zazwyczaj nie mają one opcji Kill Switch, która jest bardzo przydatna. Bezpłatne VPN-y nie są więc w stanie nas całkowicie ochronić w sieci. Ponadto, firmy oferujące darmowe rozwiązania przekazują często podmiotom trzecim nasze dane, do celów marketingowych. Oprócz tego operator darmowego VPN-a loguje aktywność swoich użytkowników. Warto więc zrezygnować z darmowych programów, na sieć tych bardziej zaawansowanych i skuteczniejszych, za które jednak trzeba zapłacić. Płatny VPN gwarantuje o wiele wyższe bezpieczeństwo, a także poufność naszych danych. Możemy mieć pewność, że nie będzie zbierał informacji o naszej aktywności w sieci. Oprócz tego charakteryzuje się bardziej rozbudowaną infrastrukturą serwerową, dzięki czemu pozwoli nam na szybkie przeglądanie treści oraz stron. Możemy także dowolnie zmieniać geolokalizację naszego komputera. Płatne serwisy stawiają przede wszystkim na zapewnieniu użytkownikom bezpieczeństwa. Znajdują się w krajach z daleka od niewygodnych zasad, co ważne mają wiele pozytywnych opinii od zadowolonych klientów. Większość osób stawia na płatne, ale zarazem pewne i efektowne rozwiązania.

VPN w telefonie

W dzisiejszych czasach częściej korzystamy jednak z telefonów i tabletów, aniżeli z komputerów. Dzięki telefonowi możemy nie tylko rozmawiać i SMS-ować, ale także sprawdzać naszą pocztę, lokować się do banku i płacić rachunku. Niestety wiąże się to z tym, iż jesteśmy zmuszeniu wysyłać prywatne informacje przez sieć, jednak nie będą one zawsze bezpieczne i poufne. Nie warto więc ryzykować tym, że ktoś pozna na przykład nasze dane do konta bankowego. Mobilne łącze VPN na naszym urządzeniu mobilnym zapewni nam bezpieczne połączenie internetowe. Opłaca się korzystać z takiej sieci, co ważne łatwo jest ją skonfigurować na telefonie z systemem Android czy iOS. Aplikację znajdziemy w App Store czy Google Play, gdzie znajdują się usługi darmowe i te płatne. Oczywiście musimy mieć na uwadze, iż aplikacja darmowa nie zapewni nam tak wysokiego bezpieczeństwa, jak ta płatna.

Sieć VPN na telefon powinna być przede wszystkim:

  • niezawodna- nie może się często rozłączać i ulegać awariom
  • szybka- nie powinna spowalniać połączenia z internetem
  • funkcjonalna musi ochraniać nas podczas wszystkich aktywności w internecie
  • łatwa w obsłudze
  • bezpieczna dla użytkowników- wykorzystująca zaawansowany protokół szyfrujący
  • elastyczna- abyśmy mogli ją dostosować do naszych indywidualnych potrzeb
  • przyjazna dla użytkowników- bez uporczywych limitów i ograniczeń

Popularne platformy VPN

NordVPN

NordVPN jest uważany za jedną z najlepszych dostępnych sieci, co ważne posiada niezwykle zaawansowane opcje. Co ważne, ten VPN daje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, dzięki czemu można skorzystać z usługi premium przez całe 30 dni bez żadnego związanego z tym ryzyka. NordVPN polecany jest zwłaszcza osobom, które potrzebują zadbać o swoją ochronę jedynie przez krótki czas, czyli na przykład podczas wyjazdu służbowego, albo do przesyłania strumieniowego. Dzięki niemu można oglądać ulubione programu z każdego miejsca. Pozwala także na uzyskanie dostępu do geoblokowanych treści wraz z ok. 400 kompatybilnymi platformami streamingowymi. NordVPN skutecznie omija wszelkie blokady, działając również w Chinach. Pomocną funkcją jest także obsługa torrentów z szybkimi, dedykowanymi serwerami P2P, Double VPN, dedykowane adresy IP, blokowanie reklam czy Onion Over VPN. Wraz z upływem okresu próbnego, VPN oferuje nam atrakcyjny cenowo długoterminowy plan.

ExpressVPN

EspressVPN stosuje 254-bitowe szyfrowanie i brak logów. Ta sieć posiada ponad 3000 serwerów w 94 krajach, dzielone tunelowanie, a także umożliwia na uzyskanie 5 jednoczesnych i bezpiecznych połączeń. Odznacza się ściśle przestrzeganymi zasadami nieprowadzenia rejestrów i niezwykle zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa. ExpressVPN korzysta z automatycznego przełącznika awaryjnego, który uruchamia się, aby ochronić dane, kiedy nastąpi nagła awaria połączenia VPN. Co ważne, ma serwery P2P zoptymalizowane do torrentowania, a serwery sieci opierają się na pamięci RAM i nie korzystają z dysków twardych. ExpressVPN podejmuje współpracę z BBC iPlayer, Netflix, FoxDisnety+, Amazon Prime Video czy Sky TV i Hulu. Można z niego korzystać również na urządzeniach mobilnych, jest w pełni kompatybilny z macOS, iOS, Android, Linux, Chrome, Windows, Apple TV.

CyberGhost

CyberGhost jest to doskonała propozycja dla osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z VPN. Jego aplikacje są niezwykle proste w instalacji oraz obsłudze. Sieci nie trzeba konfigurować, aby móc z niej korzystać, jednak oferuje ona wiele ciekawych ustawień. Można zmienić protokół, DNS oraz skonfigurować niestandardowe reguły. Ten VPN obsługuje wielką sieć, która obejmuje ok. 6000 serwerów w 89 krajach. W ofercie posiada specjalne profile przesyłania strumieniowego i P2P, co ważne współpracuje z BBC iPlayer, HBO GO czy Netflix. CyberGhost daje 45-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, przez co można wypróbować tę sieć i poznaj jej funkcję. Ponadto VPN jest kompatybilny z: Linux, Routers, Chrome, macOS, Android, Firefox.

Private VPN

PrivateVPN udostępnia anonimowe połączenia VPN razem z usługą proxy HTTP. Sieć nie rejestruje żadnego ruchu danych na serwerach. Firma przechowuje tylko i wyłącznie takie dane jak: nazwa użytkownika, hasło i email. Poleca się korzystanie zwłaszcza z serwerów zlokalizowanych w Szwecji. PrivateVPN jest świetną propozycją zwłaszcza do przesłania strumieniowego Netflix z niezawodnymi prędkościami oraz określonymi serwerami dla Netflix. Stosując tę sieć, można odblokować witryny, które zostały zablokowane przez zapory czy są ograniczone z uwagi na naszą lokalizację geograficzną. VPN posiada aplikacje dla systemu Windows, Android, iOS oraz OS X. Dostępne płatności na ProvateVPN to: PaysonBitcoin, PayPal i 2Checkout. Dzięki kodu podarunkowemu, możemy wypróbować VPN przed zakupem.

SaferVPN

SaferVPN oferuje wiele ciekawych funkcji, między innymi dużą sieć serwerów, wysoką łatwość konfiguracji oraz obsługi, szybkie prędkości oraz wsparcie dla różnych platform. Użytkownik nie musi wykonywać ręcznej konfiguracji połączeń, aby VPN zaczął działać, należy jedynie pobrać program i wybrać serwer. SaferVPN umożliwia założenie nowego adresu IP skojarzonego z wybranym serwerem, dzięki czemu zamaskowana zostanie nasza lokalizacja. To sieć bardzo szybka, oferująca ponad 100 lokalizacji serwerów. Co ważne. VPN nie rejestruje żadnych naszych działań, zapewnia więc najwyższą prywatność swoich użytkowników. Można wybrać wersję próbną, za którą się nie płaci, aby przetestować jego wszystkie możliwości.

PureVPN

Jedna z najszybszych usług VPN spośród tych dostępnych na rynku. Często polecana i niezwykle bezpieczna dla systemu Windows. Jest to dobra opcja, zwłaszcza jeśli szukamy usługi z serwerami w jak największej liczbie lokalizacji oraz krajów VPN oferuje ok. 2000 serwerów w ponad 140 krajach. Korzysta się w nim z wyłącznika awaryjnego, ponadto pozwala na wykonanie do 5 jednoczesnych połączeń. Zapewnia wysoką prywatność, jest zgodny z RODO. Nie przechowuje żadnych danych swoich użytkowników, czy też ich prawdziwych adresów IP. Nasza aktywność będzie cały czas prywatna, nawet jeśli nastąpi nagła awaria, a to wszystko dzięki wyłącznikowi „kitll switch”, którego zadaniem jest przerwanie połączenia internetowego, w przypadku kiedy tuner VPN przestanie działać. PureVPN ma wiele ciekawych opcji, polecane zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom.