Najszczęśliwszym momentem w życiu każdego człowieka jest ten, kiedy trafia on na swoją drugą połówkę. Wśród prawie ośmiu miliardów ludzi na świecie znaleźć właśnie tą jedyną, z którą czuje się szczęśliwym, z którą nadaje się na jednych falach, którą się po prostu kocha i ma się pewność, że właśnie z nią chce się kroczyć przez resztę życia. To jest naprawdę jak wygranie losu na loterii życia. Dlatego też szukamy, pragniemy, rozglądamy się, czasami się parzymy i wątpimy, ale znowu otwieramy oczy, ramiona, serca. Nie zawsze pierwszy jest tym jedynym, serce myli się czasami, rozum czasami szuka nie tam gdzie trzeba.


Kiedy już wiemy, że to na pewno On i na pewna Ona, kiedy rodzice pytają kiedy ślub, a i nam samym spieszy się do wspólnego, usankcjonowanego prawnie życia – nadchodzi czas na największe przedsięwzięcie, czekające przyszłych małżonków – zorganizowanie ślubu. Jest to siłą rzeczy z dużą dozą prawdopodobieństwa pierwsza i jedyna impreza tego typu w życiu, w której mamy być głównymi bohaterami. Pojawia się trema, obawy czy sprostamy zadaniu, pytania: co jeśli coś nie wyjdzie? ktoś nawali? coś się zepsuje? czy będzie padało? czy autobus z gośćmi przyjedzie na czas? czy wszyscy będą zdrowi? Są to obawy przed którymi stali wszyscy małżonkowie na świecie przed nami, a więc nic nowego, ani my pierwsi, ani ostatni – to powinno uspokajać. Jednak nie – to nasz ślub, nasze wesele, chcemy jak najlepiej, chcemy mieć dobre wspomnienia, chcemy by nikt nie był zawiedziony.

Jak więc zacząć, jakie kroki podjąć, jakie działania przedsięwziąć, aby zorganizować uroczystość weselną?

Przy organizacji uroczystości ślubnej oraz przyjęcia weselnego niezbędne będzie uzbrojenie się w kalendarz z możliwością notowania istotnych spraw i ustaleń oraz… dużo cierpliwości. Formalności trwają niestety długo, a ustalenia wymagają przewidzenia wielu aspektów przyszłego wydarzenia. Warto na przygotowanie całego ślubu przeznaczyć nawet rok. Tyle czasu będzie wystarczające, aby załatwić wszystko na spokojnie, bez pośpiechu i bez obaw, że coś zostanie przeoczone, zapomniane, czy za późno zaklepane.

Przygotowanie do ślubu dotyczy przewidzenia, zakupienia bądź ustalenia mnóstwa drobiazgów. Tylko w liście najważniejszych z nich nie może zabraknąć takich kardynalnych kwestii jak:

  • zaproszenia ślubne (ile, jakie, czas dostarczenia)sprawdź ofertę 
  • wybór sali (trzeba szybko, jaka duża?)
  • ubrania dla Niej i dla Niego (targi ślubne, szycie na wymiar)
  • prezenty dla rodziców (coś specjalnego, przemyślanego)
  • prezenty dla gości (na wykonanie spersonalizowanych trzeba poczekać)
  • orkiestra (najlepsze są rozchwytywane, trzeba szybko się zdecydować)
  • biżuteria ( obrączki, naszyjniki, zegarki itd)
  • makijaż (kto nam zrobi profesjonalnie i na czas)
  • fotograf, kamerzysta (cała masa ustaleń, być może sesje plenerowe)
  • kwiaty na ślub, wystrój domu (na jaki kolor postawić?)

W żadnym razie nie można przyjmować powyższej listy jako chronologiczny harmonogram działania, ponieważ to od indywidualnej lokalizacji zależy na przykład termin z jakim wyprzedzeniem powinniśmy rozglądać się za salą do wynajęcia, umawianiem się z orkiestrą czy nawet zaklepywanie makijażystki na ten wielki dzień.

Zanotujmy więc sobie wszystkie kroki i realizujmy plan działania, krok po kroku, zapisując każde ustalenie i zaznaczając w terminarzu czynności i spotkania zaplanowane na dalszy etap.

Zaproszenia ślubne 

Po pierwsze Państwo Młodzi muszą zdecydować kogo zaproszą na swoje przyjęcie ślubne. Najbliższa rodzina, dalsi krewni, przyjaciele… Przyjmuje się, że zapraszamy także wszystkich tych, na których weselach sami gościliśmy. Może tu jeszcze dojść reprezentacja osób z pracy, może dobrzy znajomi z sąsiedztwa. Po dokładnej analizie osób, które chcielibyśmy widzieć, można kupić odpowiednią ilość zaproszeń. Gotowe zaproszenia ślubne dostępne w kwiaciarniach to trochę słaba opcja. Na szczęście jest wiele firm poligraficznych, które stworzą dla nas zaproszenia na specjalne zamówienie. Będą do zaproszenia spersonalizowane dla konkretnych gości, z wydrukowaną, a nie pisaną datą i miejscem ślubu. Zgrabnie ułożone wierszyki mogą przekonywać gości do przyniesienia zamiast kwiatów na przykład butelki wina czy – najnowszą modą – karmy dla zwierząt z pobliskiego schroniska.

Drukarnie mają możliwość skomponowania dla nas dowolnego tekstu i dowolne treści zaproszeń, jeśli jednak chcielibyśmy zamiast zwykłego tekturowego zaproszenia na ślub, bardziej wyszukaną i niebanalną formę, na przykład w postaci scrapbookingowej kompozycji – mamy także całe mnóstwo propozycji, które się do tego odnoszą. Zaproszenie może być przyozdobione wymyślnymi, papierowymi motywami, a także żywymi, drobnymi kwiatkami, elementami ze wstążek plastiku czy koralikami. Zaproszenia ślubne mogą być pakowane w kopertę, przewiązane sznurkiem lub nawet zapakowane w malutki kartonik na kształt brylantu. Takie specjalne zaproszenia można zamówić na stekach stron internetowych, lecz być może masz w rodzinie osobę lub masz dobrą przyjaciółkę, siostrę, która dysponuje odpowiednimi umiejętnościami i wykona takie zaproszenia samodzielnie. Będzie to bardzo miły gest, szczególnie jeśli z tyłu, w rogu zaproszenia znajdzie się notka, że zaproszenie wykonała handmade siostra Panny Młodej.

Zaproszenia dla gości weselnych Państwo Młodzi powinni dostarczyć osobiście. Jest to wyrażenie szacunku do zapraszanych gości i pokazanie, że zaproszenie ich na Wasz dzień ślubu to nie tylko formalność, ale szczera chęć spotkania z nimi, doświadczenia ich obecności i prośba o towarzyszenie Wam na tym kroku życia. Oczywiście nie trzeba wieźć osobiście zaproszenia dla chrzestnej mieszkającej w Kanadzie, ale wysłanie pocztą zaproszenia osobie, która mieszka 20 km od nas jest źle widziane.

Wybór sali weselnej

Rezerwacja sali weselnej musi być poprzedzona ustaleniem liczby gości. Da nam to informację, czy potrzebna będzie ogromna sala na blisko 200 osób czy tylko mała salka dla najbliższych na kameralne przyjęcie. Musimy być świadomi tego, jakie wesele chcemy zorganizować. Z zasady wesela kojarzą się z częścią kulinarną i taneczną. Goście na weselu lubią tańczyć, więc lepiej już z góry przewidzieć miejsce na parkiet wygospodarowany wzdłuż stołów. Większość domów weselnych jest przygotowanych na każdą weselną ewentualność. W przypadku, gdy chcemy ograniczyć wesele do małego, niezbyt hucznego przyjęcia dla ograniczonego grona bliskich – najlepiej zapytać o możliwość organizacji takiego przyjęcia po prostu w dobrych restauracjach.

W gorącym sezonie weselnym, czyli od wiosny do wczesnej jesieni, zapotrzebowanie na sale weselne przerasta możliwości lokalowe okolicy. Problem ten dotyczy chyba każdego miasta w Polsce. Dlatego rezerwacja sali z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem jest jak najbardziej na miejscu. Od sali zależy w dużej mierze sukces przedsięwzięcia. Nastrój jaki w niej panuje, elementy wystroju, jakość i przyozdobienie mebli – krzeseł, stołów. Dla gości ma znaczenie także sposób serwowania dań i oczywiście ich smaczność. Na komfort wpływa także dostępne zaplecze z toaletami i spokojne, bezpieczne otoczenie budynku, najlepiej z terenem zielonym wokół.

Główną przesłanką w wyborze sali często pozostaje bliskość miejsca zamieszkania większości rodziny przynajmniej jednego z przyszłych małżonków. Kiedy decydujemy się na sale w odleglejszej lokalizacji, niezbędne będzie zapewnienie gościom weselnym dotarcia do niej i powrót po weselu do miejsca zamieszkania. Najczęściej w tym celu wynajmuje się autobus lub bus z kierowcą. Wiele sal ma także możliwość zapewnienia noclegu dla gości weselnych. Warto wspomnieć o tej dogodności zapraszanym gościom, pewnie chętnie z niej skorzystają.

Sala weselna to dodatkowo mnóstwo wyborów jeśli chodzi o wystrój i menu. Na szczęście firmy, które wynajmują takie sale, mają już gotowe scenariusze kulinarne oraz galerie wystroju wnętrza, jakie mogą zaproponować Młodym. Wystrojem sali na wesela rządzi kilka standardów, natomiast jeśli chodzi o serwowane dania, jest tu spore pole do manewru i z reguły wszystkie zachcianki organizatorów mogą zostać spełnione, aby ich przyjęcie było właśnie takie, o jakim zawsze marzyli.

Młodzi wybierają ilość i skład dań głównych ciepłych, kolejność i porę podania oraz jak będą się przedstawiały płyty zimne. Należy przewidzieć obecność na weselu gości wegetariańskich – sery i warzywa będą czymś, w czym się oni doskonale odnajdą, więc nie należy stawiać na same mięsa i wędliny. Jeżeli na naszym weselu będą dzieci – można poprosić o przygotowaniu pewnej ilości dań z myślą właśnie o nich. Na weselach często pojawiają się czekoladowe fontanny i lody, co jest też szczególnie atrakcyjne właśnie dla najmłodszych. Dużo fanów słodkości znajdzie się także na pewno w gronie dorosłych osób.

Przy omawianiu wynajęcia sali weselnej zapewne padnie pytanie o organizację poprawin. Jeżeli decydujemy się na kolejny dzień świętowania wesela – musimy także tutaj uwzględnić menu i ogólne zasady przebiegu biesiadowania. Poprawiny mogą, ale nie musza być z orkiestrą. Zazwyczaj na poprawinach nie pojawiają się wszyscy goście z wesela, ale oczywiście nie można przewidzieć, że tak się stanie, więc miejsca siedzące powinny być zapewnione, można jednak okroić obszerność menu, gdyż poprawiny trwają znacznie krócej niż przyjęcie w dniu wesela.

Ubrania dla niego dla niej

Przemysł odzieżowy wymyślił już prawdopodobnie wszystko, co można było wymyślić. Odwiedzenie kilku salon sukien i garniturów ślubnych często jasno naświetla Młodej Parze sytuację i już wiedzą jak chcą wyglądać w tym ważnym dniu.

Trendy w modzie ślubnej zmieniają się z roku na rok. Kolekcje w salonach zmieniają się dynamicznie, idąc w ślady za kierunkami, które wytyczają europejskie stolice mody: Mediolan, Rzym, Paryż. Jeżeli mamy wystarczającą ilość czasu i możliwości – możemy zawitać na organizowane cyklicznie w większych miastach targi ślubne. Jeżeli zdani będziemy na salon – znajdziemy tam obsługę, która ubrała już niejedną stremowaną Pannę Młodą i z pewnością potrafi doradzić w wyborze wymarzonej kreacji. Jest oczywistą sprawą, że suknia ślubna ma akcentować walory figury Panny Młodej. Ma się ona też w niej dobrze czuć, więc musi być to wybór w jej stylu. Warto do przymierzania sukni ślubnej wziąć ze sobą do salonu mamę albo przyjaciółkę, która zna nasz gust, nasz sposób ubierania i na pewno chętnie i szczerze doradzi w kwestii wyboru sukienki.

Jeżeli zdarzy się tak, że żaden model sukni nie będzie pasował nam tak do końca, można albo dokonać drobnych poprawek krawieckich, albo zdecydować się na uszycie sukni na wymiar. Dzieje się tak najczęściej, gdy Panna Młoda upatrzyła sobie suknię w internecie, szczególnie na stronach zagranicznych galerii ślubnych, i nie może jej znaleźć w żadnym stacjonarnym salonie w Polsce. Bywa także, że kobieta ma tak nietypową budową, na przykład jest bardzo drobna i filigranowa, że większość sukienek ślubnych jest na nią za duża. Uszycie sukni ślubnej należy zlecić krawcowej, która specjalizuje się właśnie konkretnie w tym temacie.

Suknia ślubna wydaje się najważniejszym elementem odzieży na cały ślubie. Warto pamiętać, że trzeba zaopatrzyć się także w wygodne i pasujące do całości buty ślubne, bieliznę, welon i być może jakieś bolerko lub inne nakrycie wierzchnie.

Sukienki - porównaj ceny

Pan Młody może wybrać garnitur bądź smoking. Krawat i koszule dopiero się zazwyczaj do koloru bukietu (lub na odwrót) lub drobnych akcentów kolorystycznych w ubiorze wybranki.

Prezenty dla rodziców

Do dobrego zwyczaju podczas przyjęcia weselnego należy wykazanie uznania i słowa podziękowania dla rodziców. Młodzi dziękują za troskę włożone w ich wychowanie. Jest to wzruszający moment dla obu stron, gdyż wiąże się zwykle równocześnie z opuszczeniem domu rodziców, w którym się dotąd – nieprzerwanie od dzieciństwa – mieszkało. Wręczenie rodzicom z tej okazji drobnego prezentu jest bardzo miłym gestem w ich stronę.

Prezenty wybierane dla rodziców Pary Młodej są zwykle spersonalizowane, przeznaczone specjalnie dla nich i dla nich przygotowane. Trud w ich wyborze jest dodatkowym ukłonem w stronę mamy i taty za wszystko co dla nas zrobili na przestrzeni lat. Prezentem, który będzie przypominał rodzicom wydarzenie ślubu swojego dziecka jest na przykład statuetka z grawerowaną datą ślubu i dedykacją imienną. Może to być też ładny zestaw filiżanek z podpisami Młodych. Bardzo ciekawym pomysłem będzie sprezentowanie rodzicom weekendowego wyjazdu do hotelu ze SPA. Można porwać się także na zupełnie oryginalne pomysły – jeżeli rodzice mają ogródek – podarujcie im młode drzewko, które będzie rosło wraz ze stażem lat Waszego małżeństwa.

Wręczenie prezentów rodzicom towarzyszy zwykle krótka przemowa ze strony Młodych. Warto się do niej przygotować, spisać treść, poćwiczyć na wypadek tremy, która zazwyczaj się pojawia, gdy mamy w rękach mikrofon i słucha nas kilkadziesiąt lub więcej osób. Z prezentem można wręczyć rodzicom także bukiety kwiatów.

Prezenty dla gości

Nie tylko Para Młoda i rodzice dostają na weselu prezenty. Na nowoczesnych weselach Państwo Młodzi przygotowują symboliczne upominki dla każdego gościa, którego zaprosili. Jest to z ich strony wdzięczność za to, że zdecydowali się uczestniczyć z nimi w tym wspaniałym dniu. Jest to oznaka radości z ich towarzystwa, z radości, że mają bliskich i przyjaciół, z którymi mogą dzielić piękne chwile.

Prezenty dla gości nie mają być drogie i cenne, mają być wesołe, śmieszne, zapadające w pamięci. Uniwersalne prezenciki dla gości to ciasteczka z wróżbami, czekoladki w opakowaniu z napisem „Dziękujemy”, „Regulaminy Wesela” napisane dla śmiechu, albo pudełeczka z podziękowaniem, w które na odchodne można włożyć porcje ciasta.

Jeżeli chcielibyśmy wyróżnić gości, by każdy czuł się nadzwyczajnie wyjątkowo – możemy zamówić prezenty spersonalizowane. Fajnym pomysłem są krówki, każda podpisana imieniem gościa. Bardzo umilają zabawę także przypinki weselne, klipsy przypinane na ubranie. Wyobraźmy sobie poprzypinane klipsy z takimi tekstami jak: „tańcz do rana”, „słuchaj świadka”, „zjedz ciacho”, „baw się dalej”, „ożeń się” albo „chodź tańczyć”. Już samo patrzenie na osobę z takim klipsem wywołuje uśmiech, a co dopiero zabawa i spełnianie klipsowych wyzwań!

Jak widzimy prezenty dla gości mogą być tylko miłym akcentem z racji wdzięczności za przybycie na wesele, a mogą też powodować rozluźnienie atmosfery i zrobienie trochę jaj. Specjalnych gości naszego wesela – świadków, rodzeństwo – także możemy wyróżnić troszkę odmiennymi prezentami okolicznościowymi. Pamiętajmy, że liczy się gest, a nie rozmach.

Jeżeli mowa o prezentach szykowanych przez Młodych, trzeba dodać, że w drodze na salę weselną muszą się oni liczyć z tak zwanymi bramami urządzanymi przez sąsiadów czy współpracowników. Na tą okoliczność trzeba mieć w pogotowiu kilka butelek alkoholu i parę torb cukierków.

Orkiestra weselna

A orkiestra gra! Żeby grała i żeby podobało się to, co jest grane, najlepiej wybrać orkiestrę z polecenia. Znajomi czy ludzie na forach często dzielą się swoimi doświadczeniami z zabaw z różnymi zespołami. Warto zrobić dobre rozeznanie w tym względzie, gdyż orkiestra decyduje o aspekcie udanej zabawy. Umiejętne przeprowadzenie części tanecznej zawsze jest mile wspominane przez uczestników wesela. Kapela porywa do zabawy i porywa do pójścia na jednego. Każda grupa muzyczna ma zwykle przygotowany stały swój weselny repertuar. Warto jednak zawsze upewnić się co do rodzaju wykonywanej muzyki, co do tytułów i zadań orkiestry. Zespół weselny powinien dysponować wodzirejem, który będzie porywał gości do zabawy i zachęcał do uczestniczenia w konkursach. Grana na okrągło muzyka może stawać się trochę monotonna, natomiast odzywający się co jakiś czas głos spikera nada zabawie weselnej oryginalności i swojskości.

Aby wykluczyć niespodzianki i chwile konsternacji na weselu, z orkiestrą trzeba wcześniej przegadać warunki ich pracy – długości ciągłości muzycznej i częstotliwość przerw w graniu oraz przede wszystkim porę zakończenia imprezy, aby nie okazało się, że zechcą wyjść, gdy goście dopiero się rozbawili. Od wodzireja współpracującego z orkiestrą zależy przebieg oczepin o północy. Mogą tu być potrzebne różne gadżety. Należałoby zapytać czy trzeba zorganizować na tę okoliczność coś specjalnego.

Biżuteria ślubna, obrączki ślubne.

Zakupu biżuterii można dokonać w dowolnym momencie przygotowań do ślubu. Można wpaść do jubilera przy okazji wizyty w salonie sukien ślubnych. I będzie to zapewne najlepszy pomysł, zważywszy na to, że kolię na szyje kobiety najlepiej można dobrać dopiero wiedząc, jak będzie wyglądało wykończenie sukienki przy szyji Panny Młodej. Mały dekolt w sukience narzuca konieczność użycia krótkiego naszyjnika. Przy dużym dekolcie jest to kwestia indywidualnych upodobań kobiety.

Obrączki weselne zakupuje się na wymiar. Zwykle to Pani Młoda wie, czego chce, wie jaka biżuteria jej odpowiada i wybór kierowany jest jej gustem. Jednakże zdarzają się mężczyźni, którzy w myśl zasady, że obrączka to jedyna biżuteria jaką będą w życiu nosili – chcą sami wybrać co będzie na ich palcu każdego dnia. Wybór fasonów i kolorów obrączek jest teraz niezwykle bogaty. Żółte lub białe złoto, jednolite lub w przeplotach, gładkie lub grawerowane. Nie należy zakładać, że do jubilera wejdzie się i wyjdzie po 10 minutach z dokonanym wyborem. Dylemat jest tak poważny jak… zakupy każdej kobiety…

Wyposażeni w obrączki Młodzi i kolia kupiona na szyję Pani Młodej to już prawie wszystko. Można jeszcze zdecydować się na ładny zegarek, który będzie komponował się z garniturem weselnym Pana Młodego. Zegarki na wesele można kupić w dobrych sklepach z zegarkami lub nawet przez internet.

Makijaż ślubny. Jaki makijaż na wesele?

Makijaż weselny znajduje się w ofercie wszystkich salonów kosmetycznych. Lepiej nie robić go samemu, nawet gdy na co dzień malujemy się i mamy w tym wprawę. W dniu weselu dochodzi trema i pewnie przy każdym pociągnięciu pędzla będziemy uważały, że to nie wyszło najlepiej. Makijaż można wykonać w profesjonalnym gabinecie lub poprosić o pomoc przyjaciółkę znającą się na rzeczy. Lepiej jednak zdać się na profesjonalny zabieg w salonie, który dysponuje paletą najlepszych, markowych kosmetyków. Pani Młoda z pewnością nie chciałaby, by jej puder wytarł się już pod kościołem w wyniku przyjmowania życzeń od gości z przytulaniami albo by tusz z rzęs spłynął gdy uroni pierwszą łzę wzruszenia.

Profesjonalna makijażystka zastosuje makijaż, który pozostanie na Pani Młodej do końca wesela. Nie będzie on ani za ciężki, ani zbyt efemeryczny i będzie podkreślał naturalne aspekty urody indywidualnej kobiety. Wskazane jest umówić się jeszcze przed weselem na weselny makijaż próbny. Makijażystka pozwoli nam wybrać spośród kilku opcji malując nas kilka razy w odmienny sposób. W makijażu Panna Młoda powinna czuć się naturalnie, a nie jak lalka pomalowana farbkami.

Makijaż dla mężczyzny? Czy jest potrzebny? Tak, tak, zdecydowanie tak! Postarajmy się przekonać mężczyzn, że makijaż nie jest rzeczą niemęską. Makijaż to codzienność wielu mężczyzn pracujących w telewizji czy modelingu. Męski makijaż to nie malowanie oczu i szminkowanie ust. Na czym wiec polega i dlaczego jest potrzebny makijaż ślubny Panu Młodemu?

Makijaż wyrównuje koloryt skóry, pokrywa przebarwienia, drobne ranki, otarcia, zacięcia po goleniu. Nadaje całości skóry twarzy i szyi jednolitego, zdrowego wyglądu. Zastosowanie pudru lub fluidu w kolorze skóry sprawia, że efekt wygląda jak naturalne piękno.

Makijaż nadaje skórze świeżości i Pan Młody wygląda na wypoczętego. Tuż przed weselem wypoczynek niekoniecznie będzie udany, gdy ma się tyle spraw na głowie do załatwienia. Zaakcentowanie kolorytu pewnych fragmentów twarzy sprawi, że Pan Młody będzie wyglądał rześko. Ewentualne tak zwane worki pod oczami można także w prosty sposób zamaskować umiejętnie wykonanym makijażem. Makijaż sprawi, że Pan Młody będzie wyglądał lepiej na zdjęciach. Ślub wiąże się przecież z nieustanną prać fotografa, próbującego wyłapać najlepsze momenty. Makijaż uprości mu robotę w obróbce zdjęć. Twarz Pana Młodego nie będzie się świeciła w błysku fleszy, będzie pozytywnie zmatowiona i gotowa na fotoreportera.
Sprawa makijażu jest więc jasna i wiemy, że zarówno kobieta jak i mężczyzna – główne postacie przyjęcia ślubnego, powinny przejść przez ręce sprawnej makijażystki. Dokona ona korekcji wyglądu mężczyzny, a u kobiety zastosuje makijaż idealnie pasujący do okoliczności.

Fotograf i kamerzysta weselny.

Kiedy już wiemy, że będziemy na swoim weselu wyglądać zjawiskowo – mamy dobrane kreacje, ustalone makijaże – można śmiało decydować się na usługi fotografa, kamerzysty – najlepiej obydwu z nich.

Zakładów fotograficznych jest na szczęście sporo i jeżeli nie znajdziemy nikogo wolnego z naszego miasta, można śmiało rozglądać się w dalszej okolicy. Fotografowie chętnie zajmują się sesjami ślubnymi.

Również w tym przypadku jest wiele rzeczy do ustalenia z góry. Czy fotograf będzie na całym naszym weselu, czy ma określone godziny pracy. Jakie zdjęcia planuje wykonać i czy chcemy sesje poza weselne.

Fajną propozycją oferowaną przez wiele zakładów zajmujących się profesjonalna fotografią jest organizowanie sesji plenerowych. Mogą one poprzedzać wesele – mogą to być sesje zdjęć imitujących moment zaręczyn, w zwykłych ubraniach lub odświętnych. Po weselu można umówić się na plenerową sesję w strojach ślubnych. Każdy fotograf ma swoje miejsca, gdzie ujęcia wychodzą najlepiej, krajobraz jest najpiękniejszy i rezultatem jest przepiękny album pamiątkowy. Czasem to Para Młoda nalega na odbycie się sesji plenerowej w szczególnym dla nich miejscu. Mogą to być góry, w których się poznali, może być tor wyścigów konnych czy nawet przestworza osiągnięte helikopterem. Od dobrej woli fotografa zależy, czy zgodzi się on na takie ustalenia.

Co do samego wesela, zazwyczaj chcemy, aby fotograf był podczas błogosławieństwa od rodziców w domu Pani Młodej, podczas uroczystości zawarcia ślubu w urzędzie lub kościele, oraz na weselu przynajmniej do oczepin. W trakcie wesela fotograf wydaje komendy do odpowiednich sesji, Młodych ze świadkami, Młodych z rodzicami, oraz Młodych z wszystkimi, którzy mają życzenie mieć indywidualne zdjęcie właśnie z nimi. Wykonywane są też zdjęcia grupowe na sali i na zewnątrz, jeśli jest to możliwe.

Do ustaleń z fotografem należy także umówienie się na formę przekazania zdjęć. Czy będzie to tylko nośnik ze zdjęciami w wersji elektronicznej. Czy zdjęcia będą przekazane online przez stronę, z galerią zabezpieczoną ustalonym hasłem, czy dodatkowo przewidziany ma być tradycyjny album z wydrukowanymi zdjęciami z wesela. Przy zdecydowaniu się na tę ostatnią opcję – do ustalenia jest ilość zdjęć i rodzaj ujęć do tego albumu. każda opcja wiąże się inną stawką za usługę. Z fotografem powinniśmy podpisać umowę na wywiązanie się z zadania i na formę płatności za wykonaną przez niego według ustaleń pracę.

Umawianie kamerzysty wygląda na ustaleniu godzin jego pracy. Kamerzysta nagrywa najważniejsze momenty ślubu i przyjęcia weselnego, składając następnie całość w zgrabny film, który będzie pamiątką tego czasu. Film przekazuje dużo więcej emocji niż zdjęcia. Z pewnością z wielką przyjemnością będzie się go oglądało po latach już z dziećmi.

Kwiaty i bukiety na ślub.

I nie, to ciągle jeszcze nie wszystko, bo część całego procesu weselnego rozpoczyna się już w domu, w domach. W domu Pana Młodego świadek zwyczajowo towarzysz mu w przygotowaniach do wesela. Dom ten nie musi być jakoś szczególnie ubrany, jednak można zaakcentować obecność w nim mężczyzny, który wkrótce zostanie mężem, Drzwi domu, czasem płot, ozdabia się balonami i wstążkami.

Poważniejsze rzeczy toczyć się będą w domu Pani Młodej. Tu z ubieraniem jej i szykowaniem do ślubu wiąże się więcej czynności. Świadkowa jest obecna u jej boku, pomaga i wspiera.

Tuż przed ślubem do domu Panny Młodej przybywa Pan Młody symbolicznie prosząc rodziców o jej rękę. Zadaniem rodziców obojga jest udzielenie dzieciom błogosławieństwa na nową drogę życia. Jest to ważny i wzruszający moment, w którym towarzyszą Młodym najbliżsi krewni. Przyjemnie jest, jeśli cały ceremoniał odbywa się ładnym wystroju. Dlatego też można wcześniej rozejrzeć się za propozycjami na ozdobienie domu. Drzwi do domu Panny Młodej ozdabiane są w szczególny sposób za pomocą wianków lub ozdobnych koron. Dojście do miejsca zamieszkania może być oznaczone drogowskazami: „dom Panny Młodej„. Nad wejściem często zamieszcza się napisy powitalne bądź gratulacyjne. Do przystrojenia domu z zewnątrz stosuje się dostępne w specjalnych sklepach kokardy wianki, bądź kwiaty. Wnętrze pokoju przeznaczonego na błogosławieństwo, też można ozdobić świeżymi kwiatami.

Jeśli jesteśmy przy kwestii kwiatów – każda Panna Młoda ma bukiet. Powinien on być ładny, wyjątkowo, przyciągający wzrok, ale zarazem skromny, nie za duży i nie za ciężki. Bukiet Panny Młodej powinien być stonowany kolorystycznie i może korespondować z kolorem krawatu lub muchy Pana Młodego. O dodatkowych kwiatach należy pomyśleć na etapie ozdabianie sali weselnej i kościoła. O ile w przypadku sali weselnej, organizująca wesele firma powinna już mieć to pod swoją kontrolą, o tyle ładne ustrojenie kościoła to już zupełnie inna sprawa. Ustalenia co do czynności w kościele podejmowane są indywidualnie z księdzem. Zwykle w kwiaciarni znajdziemy pracownika, który zaopatrzy kościół na ślub w kwiaty, a do tego sam je poukłada w odpowiednie bukiety i rozlokuje w najlepszych miejscach.

Przystroić należy także samochód, którym Para Młoda zostanie odwieziona do kościoła – w przypadku ślubu kościelnego, do urzędu – w przypadku ślubu cywilnego i na salę weselną. Baloniki, kwiaty, wianki – elementy zdobiące pokażą innym uczestnikom ruchu, że ten samochód jest ważny, jest wyjątkowy, wiezie Nowożeńców.

Weselmy się

Spis ten jest próbą usystematyzowania działań, jakie należy podjąć w drodze do zorganizowania przyjęcia weselnego. Znajdą się zapewne jeszcze inne szczegóły, które wynikną po drodze, a niektórych nie sposób przewidzieć. Pewne sprawy da się załatwić na pniu, wiele można uratować w ostatniej chwili. Mimo wielkiej odpowiedzialności jaka ciąży konkretnie na Parze Młodych, mogą zaproszeni prosić o pomoc – rodziców, świadków, chrzestnych. Czasem dwie głowy i cztery ręce to za mało, by załatwić wszystko, wszędzie i bezbłędnie.

Droga do zorganizowania idealnego wesela jest długa, wymaga nakładów pracy, wielu spotkań, telefonów, rozmów i ustaleń. Działania zakrojone są na szeroka skalę i w wielu aspektach mogą być sprawdzianem dla przyszłych małżonków w kwestii umiejętności dogadywania się i czasami pójścia na kompromis w jedną i w drugą stronę. Mimo mnogości pracy włożonej w przygotowanie swojego wesela, trud z pewnością wart jest efektów, jakie przyniesie. Może być nawet tak, że im większa własna praca i zaangażowanie w przygotowanie przyjęcia weselnego, tym większe będzie potem zadowolenie z dobrze wykonanej misji. Radość i podziw widoczna w oczach gości weselnych – to wspaniała nagroda za nasze wysiłki. No i od tego momentu można się już cieszyć – masz Żonę, masz Męża – wszystkiego dobrego na nowej drodze życia!!!

Przygotowania do ślubu potrafią być naprawdę długie i… męczące! Nie ma co ukrywać, że przygotowanie idealnego ślubu i wesela pochłania mnóstwo energii a zaplanować trzeba wszystko. W tym dniu bardzo ważna jest Pani Młoda, która mu wręcz olśniewać! Zastanówmy co jest potrzebne, aby ślub był idealnym dniem.

Pierwszą ważną rzeczą jest suknia panny młodej. Suknia ślubna odgrywa bardzo ważną rolę i musi być wygodna oraz doskonalą dobrana. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na uszycie sukni na wymiar, żeby była ona idealnie w takim rozmiarze jaki jest potrzebny. Najlepiej model wybrać już dużo wcześniej, ale ostatnich przymiarek dokonywać na krótko przed, ponieważ ze stresu przed ślubem można stracić kilka kilogramów. W salonach zazwyczaj dostępne są różne suknie ślubne, ale czasami potrzebne jest sprowadzenie odpowiedniego modelu. Ważna jest także odpowiednia bielizna ślubna. Wbrew pozorom pod białą suknię niekoniecznie pasuje biała bielizna, lepszym wyborem jest ta w cielistym kolorze, najlepiej bezszwowa – nic się nie będzie odznaczało ani prześwitywało! Jeżeli panna młoda wybiera sukienki na wesele dla swoich druhn to trzeba zorganizować przymiarkę dla każdej z nich. Na pewno bardzo źle wyglądałoby gdyby okazało się, że sukienki nie są w rozmiarze jaki nosi druhna!

Po wybraniu sukienki do wybrania pozostają buty ślubne. To w nich panna młoda przetańczy całą noc i co tutaj dużo mówić – muszą być wygodne! Całkowicie nieodpowiedzialne jest kupowanie butów na ostatnią chwilę. Rozmiar buta raczej się nie zmniejszy, więc trzeba je kupić kilka miesięcy wcześniej i nosić je tak dużo jak to możliwe. Dobrze “rozbite” buty pozwolą w nich przetańczyć całą noc. Niekoniecznie musi to być wysoki obcas, wystarczy nawet leciutki obcasik – każdy dodatkowy centymetr lekko wyciąga sylwetkę do góry i sprawia, że wydaje się ona smuklejsza.

Po wybraniu ubioru czas na makijaż ślubny oraz na fryzurę. Makijaż zazwyczaj jest delikatny, niezbyt rzucający się w oczy, ale na pewno podkreślający urok świeżo upieczonej mężatki. Koniecznie taki makijaż musi być wykonany profesjonalnymi kosmetykami, które nie zaczną się rozmazywać i “rozpływać” po kilku godzinach, musi on wytrzymać całą noc! Fryzury ślubne mogą być fantazyjne jak i całkiem proste. Wszystko zależy od tego jakiej długości włosy ma panna młoda i co jej się podoba. Na pewno warto zwrócić uwagę na popularne fryzury na wesele, a obecnie są to romantyczne, duże fale, które lekko opadają na plecy albo zaczesane są na jedną stronę. Do tego często w formie ozdobnika stosuje się zdobne, srebrne spinki. Takie połączenie jest niezwykle romantyczne i pasuje do każdego ubioru!
Jak widać przygotowanie ślubu jest bardzo skomplikowane a Młoda Para musi stanąć przed naprawdę wieloma wyborami. Warto zacząć rozmyślania na długo przed ślubem, żeby nie obudzić się na ostatnią chwilę!

Organizacja wesela spędza sen z powiek wielu parom, jest to trudne zajęcie i część osób potrzebuje nawet pomocy profesjonalnego wedding plannera w tej kwestii! Ale jeżeli odpowiednio wcześnie zaczniesz się rozglądać za salą, kościołem i przemyślisz sobie wszystko inne to na pewno ślub i wesele będzie bardzo udane!

Najważniejszą sprawą jest zarezerwowanie daty i miejsca – wszystko trzeba zrobić bardzo szybko, żeby móc zamówić i wypisać zaproszenia ślubne. Zaproszenia wypada dać dużo wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, tak, żeby goście mogli się na przyjazd na wesele przygotować i nic innego nie planować w tym terminie. Obecnie oferta zaproszeń jest o wiele bardziej rozbudowana niż kilka lat temu i można dostać naprawdę piękne, ręcznie robione zaproszenia w rozsądnej cenie. Aby wręczyć zaproszenia na początek trzeba ustalić listę gości. Jakiś czas przed weselem zazwyczaj wybiera się także menu, warto w nim uwzględnić ile dzieci będzie na weselu oraz podpytać gości czy może mają na coś alergię lub czegoś nie lubią. Dzięki takim pytaniom można przygotować odpowiednie dania dla wszystkich gości. Dobre jedzenie i dobra muzyka są gwarancją dobrej zabawy, należy więc zadbać o te elementy!

Kiedy już planujemy wesele to trzeba także zaplanować miejsce w którym będą się bawić goście. Często jest to sala weselna lub restauracja, ale jej wyposażenie i dekoracje niekoniecznie muszą pasować do wizji wesela. Wiele Par Młodych wybiera sobie jakiś motyw albo kolor przewodni i w tym samym kolorze chcieliby mieć dekoracje w sali. Oczywiście w takiej kwestii należy dogadać się z właścicielem sali, często posiadają oni gotowe zestawy dekoracji, ale zdarza się, że samemu trzeba różne rzeczy do sali zakupić. Na tym etapie trzeba także rozplanować umieszczenie stołów – różne sale oferują różne rozwiązania. Należy przemyśleć też jak rozsadzeni będą gości. Obecnie na stołach bardzo często stawia się winietki, które wskazują gościom ich miejsce, dzięki temu unika się chaosu i zamieszania.

Bardzo ważnym aspektem jest suknia ślubna, makijaż i fryzura. Chyba każda Panna Młoda spędzi przed tym ważnym dniem godziny przeglądając ubrania, fryzury ślubne i makijażowi propozycje. Wybierając odpowiednie fryzury na wesele trzeba się zastanowić ile godzin musi przetrwać taka godzina i czy ma się zamiar dużo tańczyć, jeśli fryzura musi być bardzo wytrzymała to misterne upięcia raczej się nie sprawdzą, gdyż łatwo je uszkodzić.

Kilka dni przed ślubem to ogromny stres, ale jeżeli wszystko dobrze się przygotuje wcześniej to na pewno nie będzie żadnych wpadek. Zaczynając planowanie najlepiej jest wypisać sobie wszystkie rzeczy do załatwienia na liście i często z niej korzystać. Dzięki temu prostemu systemowi uniknie się pomyłek, wpadek i na pewno nie zapomnisz o niczym!