Jak dobrze wybrać prezent dla dziewczynki?

Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki może przysporzyć rodzicom wiele kłopotów. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy sklepowe półki wręcz się uginają od przeróżnych zabawek, a na pierwszych stronach sklepów internetowych pojawiają się kolorowe klocki czy bajkowe lalki. Znajomi codziennie wstawiają masę zdjęć swoich dzieci, z radością bawiących się dopiero co zakupionym prezentem. Chwytliwe melodie z reklam zabawek dosłownie znacie na pamięć. Ale pomimo tego, nadal nie wiecie co zadowoliłoby Waszą 5- czy 11-letnią córkę? Nie czujcie się przytłoczeni. Niech wybór prezentu dla dziecka nie będzie wyścigiem szczurów. W tym poradniku znajdziecie najważniejsze informacje, dotyczące wyboru odpowiedniego prezentu dla Waszej córki w każdym wieku – od chwili pojawienia się na świecie, aż do osiemnastych urodzin.

 

Prezent na narodziny dla dziewczynki.

Narodziny są bez wątpienia najpiękniejszym momentem w życiu świeżo upieczonych rodziców. Długie dziewięć miesięcy oczekiwania, przywiązanie jeszcze przed wyjściem na świat, szczęście przeplatane z chwilami niepewności. I to pytanie: czy na pewno dobrze się nim zajmiemy? Na świecie pojawia się nowy człowiek, a co za tym idzie nowe obowiązki. Jednym z nich jest właśnie wybór pierwszego prezentu. Powinien on towarzyszyć noworodkowi od chwili znalezienia się w nowym miejscu, jakim jest rodzinny dom. Wszystkim rodzicom zależy przede wszystkim na tym, żeby dziecko czuło się w domu bezpiecznie już od pierwszych chwil swojego życia. Może to okazać się jednak skomplikowane, szczególnie kiedy jest to Wasze pierwsze dziecko i nie macie “wprawy”. To poczucie bezpieczeństwa może zapewnić właśnie pierwsza zabawka. Ważne, żeby zabawka nie miała ostrych elementów, którymi małe dziecko mogłoby sobie zrobić krzywdę. Najlepiej też, żeby była wykonana z naturalnych i przebadanych materiałów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasza córeczka nie zareaguje na zabawkę reakcją alergiczną.

 

Prezent na roczek dla dziewczynki.

W pierwszym roku życia, u dziecka rozwija się koordynacja wzrokowo-ruchowa. To właśnie wtedy maluch zaczyna pełzać czy raczkować. Stawia też swoje pierwsze kroki, chwytając się za szafkę czy rękę mamy. Dziecko w tym wieku zaczyna aktywniej reagować na bodźce w postaci kolorów czy kształtów. Co wybrać na pierwsze urodziny malca? Miejmy na względzie te umiejętności i zachowania, wybierając zabawkę dla naszej pociechy. Powinna ona pobudzać dzieci do chodzenia i szeroko pojętego ruchu (oczywiście dostosowanego do jego możliwości). Ważne, żeby nie służyła ona do zabawy “na siedząco”. Roczny maluch potrzebuje dużej ilości ruchu, dla prawidłowego rozwoju kości mięśni. Ponadto na pierwsze urodziny córki, wybierajmy zabawki które spowodują zaciekawienie i wzmocnienie funkcji poznawczych. Dodatkowym atutem jest bogata kolorystyka czy wypukłe elementy.

 

Jaki prezent dla 2-latki ?

Dziewczynki w wieku 2 lat powoli zaczynają się interesować bardziej “kobiecymi” zajęciami. O ile nowo narodzone czy nawet roczne dziecko, może niezależnie od płci dostać podobny prezent, o tyle wybór prezentu dla dwulatki przebiega już w zupełnie inny sposób. Dziewczynki w tym wieku rozwijają swoje umiejętności manualne. Są nadzwyczaj twórcze i kreatywne. Chętnie rysują, kolorują czy nawlekają kolorowe koraliki na sznurek. Zamiast posłuchać grającego wesołą melodię misia, wolą zaśpiewać ją samemu. To własnie w tym wieku, dzieci zaczynają malować farbkami plakatowymi po ścianach czy rysować kwiatki ołówkiem na nowo położonych panelach. Dobrą zabawką dla 2-letniej dziewczynki, będzie coś, dzięki czemu będzie mogła wyrazić siebie. Z pewnością podziękują nam za to pięknym rysunkiem.

 

Prezent dla 3-latki co kupić?

Trzecie urodziny dziecka są bardzo stresującym czasem dla rodziców, jak i dla samej pociechy. Oznaczają one bowiem rozpoczęcie nauki w przedszkolu, a co z tym się wiąże – poznanie nowych ludzi, znalezienie się w zupełnie obcym miejscu. Nie można jednoznacznie określić jak dziecko przeżyje rozłąkę z rodzicami. Niektóre 3-latki płaczą i zapierają się, że nie pójdą do przedszkola, a drugie wręcz przeciwnie – idą tam z chęcią i radosne bawią się ze swoimi rówieśnikami. W tym okresie życia, warto zapewnić córce zabawki edukacyjne. Muszą one zapewniać przedszkolakowi odpowiednio dużo bodźców: wzrokowych, jak i słuchowych. Powinny spełniać funkcję “nauczyciela” Waszej pociechy. Zabawki interaktywne i edukacyjne motywują trzyletnią dziewczynkę do wykonywania określonych poleceń (klaśnij w rączki, podskocz wysoko w górę itp.). Dzięki czemu świeżo upieczonemu przedszkolakowi będzie łatwiej oswoić się z tym, co wolno, a czego nie wolno, a polecenia przedszkolanki będzie wykonywać z mniejszą niechęcią. Warto zadbać też o to, żeby dziecko miało zabawkę w tornistrze. Pomoże mu ona znieść pierwsze chwile w przedszkolu, które przecież nie zawsze bywają łatwe.

Prezent dla 4-latki, co wybrać?

W wieku 4 lat u dziecka w błyskawicznym tempie rozwija się wielka motoryka. Przedszkolak staje się bardziej dynamiczny. Czteroletnia dziewczynka potrafi już m.in. szybko biegać, tańczyć w rytm muzyki czy też zwinnie skakać. W tym wieku, dziecko bardzo szybko się nudzi i potrzebuje ciągłej uwagi. Wiele rodziców, wychowujących 4-letnie dziecko, ciągle powtarza, że “wszędzie jest go pełno”. Jest to w zupełności prawda. Żeby rozładować jego wielkie pokłady energii, warto zainwestować w zabawkę pobudzającą do ruchu. Zrezygnujmy z pluszaków, klocków czy zabawek z “Kinder Niespodzianek”. Jeśli zainteresują malucha (co jest mało prawdopodobne), to nie na dłużej niż pół godziny, po czym włożą je gdzieś na dno szuflady, a my będziemy znowu narzekać, że wydaliśmy niepotrzebnie pieniądze. Najlepiej, jeśli przedszkolak, będzie mógł bawić się nią na świeżym powietrzu. Dodatkowo, wpłynie to pozytywnie na jego zdrowie.

 

Fajny i interaktywny prezent dla 5-latki

Pięcioletnie dzieci są bardzo ciekawe świata i zadają mnóstwo pytań. Zaczynają powoli rozróżniać literki i cyferki. Potrafią podzielić zdanie na sylaby i wyodrębnić z niego słowa. Jest to czas kiedy dziecko powoli przygotowuje się do nauki w szkole podstawowej. Na piąte urodziny dobrym prezentem będzie książka. Jednak przed zakupem, należy pamiętać, żeby zapytać córkę czy ta książka na pewno jej się spodoba. Książki o tematyce odbiegającej od zainteresowań dziecka, tylko zniechęcą je do dalszej nauki czytania. Jest też kilka “bezpiecznych” tematów, które z pewnością spodobają się większości dziewczynek. Są to na przykład opowieści o księżniczkach, syrenkach czy atlasy z informacjami o domowych pupilach.

 

Prezent dla 6-latki,  nie tylko pod choinkę.

Dziewczynki w wieku 6 lat stają się bardziej samodzielne i coraz częściej stawiają na swoim. Dziecko wchodzi też wtedy w nowy etap w swoim życiu – zaczyna uczęszczać do zerówki. Poznają tam wtedy nowe koleżanki czy kolegów, od których poznają nowe metody spędzania wolnego czasu. Pojawia się zainteresowanie modą czy gotowaniem, a młoda osoba zaczyna szukać autorytetów. Dzieci w tym wieku wybierają ubrania z postaciami ze swoich ulubionych bajek. Stanowczo protestuje, gdy rodzice wybierają jej żółtą spódniczkę, kiedy ona przecież tego koloru nie lubi i woli różowy. Prezentem dla 6-latki może być coś, dzięki czemu będzie mogła wyrazić siebie i wyróżnić się na tle koleżanek. Powianiem on być zgodny z jej aktualną pasją, a na 100%, 6 letnia dziewczynka będzie z niego zadowolona.

 

Prezent dla 7-latki dziewczynki.

Siedmiolatka wchodzi w okres późniejszego dzieciństwa i idzie pierwszy raz do szkoły. Staje się bardziej spokojna i więcej czasu spędza zamknięta w swoim pokoju. Co będzie odpowiednią zabawką na siódme urodziny? Prezent musi przede wszystkim łączyć naukę z zabawą i dobrze przygotowywać dziecko do nauki w szkole podstawowej. Takie zabawki, powinny też wymagać od dziecka większej precyzji ruchów i silniejszego skupienia na jednym zadaniu. Powinny one rozwijać umiejętności czytania oraz pisania, liczenia, a także te, z zakresu znajomości figur geometrycznych. Dodatkowym plusem będzie to, jeśli zabawka będzie posiadała wersję polską i angielską. W pierwszej klasie jest on obowiązkowym językiem obcym. Siedmiolatka powinna między innymi przedstawić się w języku angielskim, znać słówka określające podstawowe kolory i owoce.

 

Prezent na topie dla 8-latki

Dla ośmioletniej dziewczynki, bardzo ważna (jak nie najważniejsza) jest akceptacja ze strony rówieśników i ich zaufanie. Lubi zabawy grupowe, bierze w nich aktywny udział, a nawet przewodzi grupie innych dzieci i wymyśla coraz to nowe zabawy. Dobrym prezentem dla ośmiolatki jest coś, czym mogłaby pobawić się z kolegami i koleżankami ze szkoły. Zabawka powinna zaangażować wszystkich uczestników, ale w szczególności naszą pociechę. Dodatkowym atutem byłoby to, jeśli byłaby ona prosta w konstrukcji, ale silnie pobudzająca logiczne myślenie, tak ważne w drugiej klasie szkoły podstawowej (dzieciom z większą łatwością przechodzi wtedy nauka matematyki).

 

Ciekawy prezent dla 9-latki

Ciekawość świata trzecioklasistki nie zna granic. Lubi poznawać nowych ludzi, dowiaduje się różnorodnych informacji ze świata i bierze czynny udział w szkolnych wydarzeniach. Jednocześnie odstawia rodziców na drugi plan i poświęca się kolegom i koleżankom. Jest to trudny okres – dziecko staje się drażliwe, a jeden niemiły żart ze strony znajomego, może sprawić, że będzie miało zepsuty dzień. Dziewięcioletnia dziewczynka bardzo kreatywna i coraz silniej zaczyna interesować się modą. Więc co zatem będzie odpowiednim prezentem dla 9-letniej córki? Bez wątpienia musi być to coś pomysłowego i oryginalnego.

 

Prezent dla 10-latki pod choinkę.

Wybór prezentu dla dziesięciolatki będzie już trudniejszym wyzwaniem. W tym wieku dziecko ma już swoje własne pasje i zainteresowania. W tym wieku u dzieci, często pojawia się zainteresowanie grami komputerowymi. Chętnie spędzają czas w internecie, korzystając z ulubionych aplikacji czy oglądając Youtube. W tym wieku, dziewczynka raczej nie będzie bawiła się pluszakami, a na lalkę Barbie nawet nie będzie chciała rzucić okiem. Śmieje się z rodziców, że “nie są na czasie” i uważa, że “jest już za duża na zabawki”. Często porównują się do swoich przyjaciół i chcą posiadać to, co oni.

 

Fajny prezent dla 11-latki.

W wieku jedenastu lat, dzieci silnie pogłębiają swoje dotychczasowe zainteresowania. Mogą godzinami czytać opowieści przygodowe czy grać w koszykówkę. Podobnie jak w przypadku 10-latki, jedenastoletnia dziewczynka zainteresowana jest światem wirtualnym. Pragnie posiadać rożnego rodzaju gadżety elektroniczne takie jak smartwatche czy konsole do gier komputerowych. Marzy o ekskluzywnych dodatków do ulubionych gier. Aby wybrać odpowiedni prezent dla 11-latki, warto wziąć pod uwagę nie tylko świat rzeczywisty dziewczynki, ale też ten wirtualny.

 

Jaki prezent dla 12-latki kupić?

W wieku 12 lat, dziewczynka zaczyna intensywnie wchodzić w okres dojrzewania. Zależy jej na modnych, markowych ubraniach i drogim sprzęcie elektronicznym. Pojawia się zainteresowanie płcią przeciwną. Rodzice muszą zmierzyć się z okresem buntu i zaakceptować zmienne nastroje córki. Dwunastoletnia dziewczyna, potrafi całymi dniami rozmawiać przez telefon z najlepszą przyjaciółką, jednocześnie przeglądając ubrania w sklepie internetowym. Dobrym prezentem dla dziewczyny w tym wieku zdecydowanie ubrania (oczywiście nie muszą być drogie).

 

Jaki prezent dla 13-latki wybrać?

Wraz z nadejściem 13 urodzin, dziewczyna staje się już prawdziwą nastolatką. Bardzo się z tego powodu cieszy i czuje, że jest już dorosła. Uwielbia wyróżniać się na tle swoich rówieśników, ale jednocześnie podąża za modą. Nastolatka chętnie kupuje różnego rodzaju kosmetyki (pachnące żele do mycia ciała, balsamy do ust, różnego rodzaju kremy…). Na tym etapie jej kontakt z rodzicami jest bardzo niewielki i często ogranicza się do kilku zdań o lekcjach i sprawdzianach, dlatego warto zakupić taki prezent, który pozwoliłby całej rodzinie na wspólne spędzenie czasu. Dzięki niemu, dorastająca dziewczyna spojrzy na rodziców z innej perspektywy i być może odnowi kontakty.

 

Co kupić na prezent dla 14-latki na gwiazdkę.

Przed czternastolatką stoi ważna decyzja dotycząca wyboru odpowiedniej szkoły średniej. Będzie ona miała wpływ na to, jaki zawód będzie wykonywała w przyszłości Wasza córka. Jednak, ku zdziwieniu wielu rodziców dziewczynie, nawet teraz, zależy nie tylko na dobrych stopniach i uznaniu nauczycieli, ale martwi się też o pierwszą reakcję znajomych z nowej klasy na jej osobę. Szczegółowo planuje swój pierwszy dzień w szkole, sporo uwagi przywiązując do ubioru czy nałożonego makijażu. Pragnie wyglądać jak najlepiej i jednocześnie, chociaż trochę, zwrócić na siebie uwagę chłopaków. Jeszcze bardziej porównuje się z rówieśnikami, zależy jej też na coraz to nowszym modelu smartfona lub drogim ubraniu. Odpowiednim prezentem dla czternastolatki będzie coś, z czym będzie się czułą dobrze przed innymi rówieśnikami

 

Prezent dla 15-latki na urodziny

Wybór prezentu dla piętnastolatki może okazać się sporym wyzwaniem dla rodziców. Osobom w tym wieku bardzo trudno dogodzić. Mają już swoje określone hobby i zainteresowania i za nic w świecie nie chcą próbować nowych. W wieku piętnastu lat każda dziewczyna posiada ukochane seriale czy książki, z których bohaterami ze smutkiem się rozstaje podczas zakończenia tomu czy sezonu. Idoli szuka w piosenkarzach lub aktorach z ulubionych filmów. Piętnastoletnia córka zbiera też przeróżne przedmioty związane z tym, co ją interesuje. Nosi koszulki z nazwami lubianych przez siebie zespołów czy posiada kubek z podpisem swojego idola.

 

Prezent dla 18-latki

Osiemnaste urodziny – czas szczególny zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Wkroczenie w tak długo wyczekiwaną przez wielu dorosłość. Czas usamodzielnienia się, poszukiwania pracy, zarabiania na swoje potrzeby. O ile siódme urodziny polegały niekiedy na złożeniu życzeń, a na 12 urodziny dziewczyna dostała kolejną parę skarpetek, o tyle osiemnaste urodziny traktowane są bardzo wyjątkowo. Wyjątkowa data = wyjątkowy prezent. Co można kupić młodej kobiecie? Wielu rodziców decyduje się jednak na droższe upominki, które czasami kilkukrotnie przekraczają ich budżet. I to jest właśnie błąd! Osiemnastolatce najlepiej kupić coś, co na długo zapadnie jej w pamięć. Nie musi być to wcale drogie, ważne, żeby było niezwykłe. Niezwykłe tak, jak niezwykłe są osiemnaste urodziny.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten poradnik przybliżył Wam kwestię wyboru prezentu dla córki. Pamiętajcie, że wszystko, co tutaj napisałam jest tylko wskazówką. Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych zainteresowań dziecka. Nie podałam tutaj przykładów konkretnych zabawek, jedynie opisałam, co może być dobrym rozwiązaniem dla dziewczynki w danym wieku. Kwestię dokładnego wyboru pozostawiłam w Waszych i Waszych córek rękach.