Jeśli kiedykolwiek podziwiałeś wyraz koncentracji na twarzy dziecka, które próbuje włożyć kwadratowy klocek w kwadratową dziurę lub złapać piłkę w powietrzu, wiesz, że zabawa to nie tylko zabawa i gry. To poważna sprawa — a zabawki to narzędzia handlu.

Za chwilę dowiesz się, jak bawią się dzieci, oraz o zabawkach, które bawią i pomagają dzieciom zrozumieć świat, uczyć się umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz stymulować rozwijający się mózg.

Wybór prezentu, który jest zarówno zabawny, jak i edukacyjny, może być trudny! Dzieci przechodzą przez różne etapy uczenia się, gdy dorastają od noworodków do nastolatków. Podczas procesu dorastania zachodzą również zmiany w ich mózgu.

Dzieci cieszą się zabawkami, które mogą opanować i które są odpowiednie dla ich określonego etapu rozwoju. Chociaż każde dziecko rozwija się w swoim czasie, ważne jest, aby stale stymulować jego umysł i zmysły, aby pomóc mu się rozwijać. Poznanie różnych etapów rozwoju jest ważne, aby pomóc określić, jaka zabawka jest odpowiednia dla Twojego dziecka. Poniżej przedstawiamy kluczowe punkty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze prezentu, który utrzyma zaangażowanie Twojego dziecka.

Wzrost, uczenie się i rozwój każdej osoby zaczyna się od umiejętności motorycznych i sensorycznych. Umiejętności sensoryczne angażują zmysły.

Umiejętności motoryczne są wykorzystywane, gdy mięśnie, układ nerwowy i mózg współpracują ze sobą, aby wykonać zadanie. Istnieją dwa rodzaje zdolności motorycznych: drobny i gruby. Zdolności motoryczne obejmują drobne zadania, takie jak podnoszenie łyżki, zginanie palców i poruszanie ustami. Zdolności motoryczne obejmują także większe ruchy, takie jak przewracanie się, siedzenie i chodzenie, wszystko, co wiąże się z używaniem stóp, nóg, tułowia i ramion, jest umiejętnością motoryki dużej.

Umiejętności motoryczne są mierzone takimi umiejętnościami, jak:

 • Napięcie mięśni
 • Siła i koordynacja
 • Rytm i czas
 • Koordynacja dwustronna
 • Odruchy prymitywne i posturalne
 • Równowaga i koordynacja wzrokowo-mięśniowa
 • Równowaga i postawa

Umiejętności sensoryczne to te, które angażują zmysły, do których należą:

 • Słuch
 • Wzrok
 • Zapach
 • Smak
 • Dotyk
 • Propriocepcja (umiejętność poznania położenia ciała w przestrzeni)
 • Równowaga i percepcja przestrzenna

 

Zabawki odpowiednie do wieku dla dzieci.

Wybór zabawki będzie zależał od wieku i etapu, w jakim znajduje się dziecko. Pamiętaj, że podarowanie dziecku zabawki pozwoli mu stać się bardziej towarzyskim i dzielić się z innymi dziećmi. Domki dla lalek, drewniane klocki, kuchnie do zabawy i elementy do przebierania się od dawna są podstawowymi zabawkami dla dzieci, ponieważ pozwalają na kreatywną i pomysłową zabawę. Poniżej podkreśliliśmy jakie zabawki i prezent dla chłopca są najlepsze w jakim wieku i dlaczego.

Prezent dla chłopca od urodzenia do 5 miesiąca życia.

Od urodzenia do piątego miesiąca życia dzieci zaczynają chwytać przedmioty i okazywać uczucia. Śmieją się ze śmiesznych min, a nawet sami robią śmieszne miny! Najlepsza część ze wszystkich? Po pięciu miesiącach mogą zwykle przesypiać całą noc z drzemką raz lub dwa razy dziennie.

W tym przedziale wiekowym dzieci zaczynają siadać i znajdować sposoby na zachowanie równowagi. Będą potrzebować zabawek, które są bezpieczne i łatwe do trzymania, ponieważ w tym wieku dzieci wkładają wszystko do buzi (więc pamiętaj o częstym myciu zabawek)! Bardzo dobrze reagują również na poruszające się obiekty, obiekty o czarno-białym kontraście i dźwięki.

Na tym etapie wszystko jest nowe dla dziecka, więc zapoznanie go z miękkimi zabawkami, teksturami i kontrastami pomoże pobudzić jego zmysły. Kluczem są zabawki, które poprawiają koordynację ręka-oko. Ekspozycja na kształty i rozmiary pomoże dzieciom odróżnić okrągłe i kwadratowe przedmioty, a ponieważ zaczynają chwytać przedmioty, jest to idealny czas na zapoznanie ich z kształtami. Niektóre świetne opcje zabawek obejmują grzechotki, zabawki do ściskania, interaktywne maty do zabawy, zabawki z lustrami

Prezent dla chłopca w wieku od 6 do 11 miesięcy.

Uważaj! Twoje dziecko w wieku od sześciu do jedenastu miesięcy raczkuje i je pokarmy stałe. Teraz chodzi o smak w ich świecie, a oni uczą się, co lubią, a czego nie lubią jeść. Ponadto mogą teraz rozpoznać Cię jako swojego rodzica! To czas kiedy uczą się również samodzielnie wstawać, trzymając się solidnych mebli.

Niemowlęta w tym wieku są w stanie podnosić większe przedmioty palcami i używać obu rąk jednocześnie. Lubią uderzać przedmiotami i rzucać nimi. Na tym etapie dzieci muszą zostać wprowadzone w konstruktywną zabawę, która napędza ich wyobraźnię.

Jak wspomniano, zabawki, które pomagają w kreatywności, stymulacji wizualnej i umiejętnościach konstruktywnych, są najlepsze dla dziecka na tym etapie. Poniżej znajduje się kilka zabawek, które pozwalają im odkrywać, a także poprawiać umiejętności sensoryczne i poznawcze, a także rozwój języka: ksylofony, puzzle drewniane, zabawki muzyczne

Prezent dla chłopca na roczek.

Gratulacje! Twoje dziecko skończyło roczek. Istnieje kilka kamieni milowych, które udało im się osiągnąć. Stoją same (a może nawet robią kilka kroków), mogą jeść samodzielnie i śpią mniej w ciągu dnia.

Do tego czasu Twoje dziecko prawdopodobnie bazgra i zakrywa/odkrywa przedmioty, takie jak plastikowe pokrywki lub pudełka po butach. Są w tym wieku, w którym chcą wszystko zbadać. Lubią znajdować ukryte przedmioty i naśladować dźwięki, które wydajesz.

Zabawki z ruchomymi częściami, dźwigniami, kółkami i klockami są idealne. Piosenki odgrywają również ogromną rolę w rozwoju, ponieważ pomagają w zapamiętywaniu i powtarzaniu umiejętności. Zabawki do zbudowania i złożenia są świetne dla zdolności motorycznych. W tym wieku chodzi o zmysły i wyobraźnię, więc wszystko, co zawiera muzykę, będzie stymulować ich mózgi. Na pewno spodobają im się takie zabawki jak: książki materiałowe ze zdjęciami lub ilustracjami, drewniane lub plastikowe klocki, zestawy piłek sensorycznych, zabawki do pchania.

Prezent dla chłopca 2 latka.

Twój maluch szybko rośnie. Teraz lubi uciekać, bawić się w chowanego, kończyć zdania, a nawet wykazywać odrobinę niezależności.

W tym czasie maluch kopie piłkę, wspina się i schodzi po schodach i wskazuje na wszystko, co widzi. Lubią wchodzić w interakcje z innymi dziećmi i teraz używają jednej ręki częściej niż drugiej, chociaż nadal nie jest pewne, czy są prawo, czy leworęczne.

Zabawki wymagające siły fizycznej są najlepsze dla dwulatków, a także te, które pomagają im w rozwijaniu umiejętności językowych i społecznych. Ponieważ mają większą kontrolę nad swoimi rękami, dwulatki mogą bawić się cięższymi zabawkami, które budują siłę fizyczną. Zabawa w udawanie w tym wieku pozwala im również lepiej ubierać się i wykonywać codzienne czynności. Zabawki idealne w ich wieku to: zabawki budowlane, sprzęt gospodarstwa domowego w rozmiarze dziecięcym, samochody zabawkowe.

Prezent dla chłopca w wieku od 3 do 6 lat.

Twoje dziecko chodzi i biega bardziej niż kiedykolwiek, a nawet jest gotowe do jazdy na rowerze. Chociaż ich poziom aktywności jest często wyższy, wymagają również dużo dobrego wypoczynku. Zaczęli już chodzić do przedszkola i kontaktują się z wieloma dziećmi w ich wieku.

Do tego czasu Twoje dziecko ma więcej siły. Są w stanie kontrolować cięższe przedmioty i mają znacznie lepszą koordynację podczas używania nożyczek lub kredek. Najprawdopodobniej myją własne zęby i stają się bardziej samodzielne.

Ponieważ mają większą kontrolę nad swoimi odruchami i ruchami, ważne jest, aby zaopatrzyć dziecko w zabawki, które angażują aktywność mózgu oraz ruchy rąk i mięśni. Idealne jest umożliwienie dziecku wykonywania prac rzemieślniczych, zabawy na świeżym powietrzu i grania w gry pamięciowe. Zabawki, które pomogą w dalszym rozwoju to: samochody zabawkowe i ciężarówki, instrumenty perkusyjne, trójkołowce i rowery, sztalugi do rysowania.

W miarę poprawy zdolności motorycznych czynności takie jak trzymanie kredki, rysowanie obrazków członków rodziny i używanie nożyczek do wycinania i wklejania wzmacniają koordynację, pobudzają kreatywność i wzmacniają poczucie własnej wartości.

Budowanie wieży z klocków (i zastanawianie się, jak powstrzymać ją przed przewróceniem) zachęca do umiejętności rozwiązywania problemów i koordynacji ręka-oko. Przedszkolaki wykorzystują swoją wyobraźnię do tworzenia budynków, pojazdów, zwierząt i nie tylko z prostych zestawów konstrukcyjnych.

Puzzle pomagają w koordynacji i zręczności, uczą relacji przestrzennych (gdzie rzeczy są w relacji do innych rzeczy) i logicznego myślenia.

Prezent dla chłopca w wieku od 7 do 8 lat.

W tym wieku Twoje dziecko rozumie przyczynę i skutek. Potrafią pisać pełne zdania i lubią być częścią zespołu. Z tego powodu łatwo ulegają wpływom rówieśników. Dlatego kluczowe jest upewnienie się, że mają narzędzia, aby być indywidualistą.

Do tego czasu Twoje dziecko uczy się słownictwa poprzez czytanie, opowiadanie historii i ma kreatywną wyobraźnię. Mają dłuższą koncentrację i uwielbiają zbierać rzeczy. Są bardziej aktywni i potrafią bawić się przez długie godziny.

Ponieważ są chętni do nauki, zabawki naukowe i edukacyjne gry planszowe są idealne dla tej grupy wiekowej. Idealne są również zabawki wymagające dużej koncentracji, takie jak: klocki Lego, gry planszowe, szachy i warcaby, zestawy do malowania, zeszyty ćwiczeń.

Prezent dla chłopca 9 latka.

Dziewięciolatki usamodzielniają się i kontynuują naukę w szkole. Budują trwałe przyjaźnie i stają przed kolejnymi wyzwaniami akademickimi. Do tej pory ich koncentracja uwagi wzrosła i zadają więcej pytań.

W tym wieku pamięć rozwija się w szybkim tempie. Twoje dziecko może skoncentrować się na jednej czynności przez dłuższy czas. Konsekwencje złego zachowania są teraz zrozumiałe i są w stanie wyrazić swoje myśli i opinie na różne tematy.

Czytanie odgrywa ogromną rolę w życiu Twojego dziecka w tym wieku. Pobudza ich wyobraźnię, umiejętności komunikacyjne i słownictwo. Zabawki do rozwiązywania problemów są pomysłami w tym wieku i mogą zapewnić im rozrywkę na wiele godzin. Zabawki, które z pewnością je zainteresują to: puzzle 3D, historyczne gry planszowe, wyposażenie sportowe, tory wyścigowe, zabawki mechaniczne, zestawy kart.

Bez względu na wiek Twojego dziecka zawsze dobrze jest kupić mu zabawki, które poprawią jego zdolności motoryczne i sensoryczne. Dzięki temu są czujni i chętni do nauki nowych rzeczy.

Prezent dla chłopca 10 latka.

Znalezienie najlepszego prezentu dla 10-latka oznacza dotarcie do dziecka balansującego między byciem jeszcze dzieckiem, które zapala się, gdy dostaje zabawkę, a zamienianiem się w nastolatka, któremu nie można zawracać głowy. Jest wiele zabawek, które będą pasować do tej grupy wiekowej, od gier planszowych po bezpieczny laptop i interaktywny zestaw naukowy — to najlepsze prezenty dla 10-latków.

Prezent dla chłopca 11 latka.

Nie całkiem nastolatek, ale już nie małe dziecko, 11-latek nadal chce być zaskoczony, jeśli chodzi o prezenty — po prostu nie chcą typowych zabawek, które kiedyś otrzymywali.

Zabawki od elektrycznej hulajnogi po nowy sposób gry w Pictionary na pewno nie rozczarują twojego dziecka!

Prezent dla chłopca 12 latka.

Chociaż często można łatwo znaleźć urocze prezenty dla niemowląt i ciekawe zabawki dla małych dzieci, nie zawsze łatwo jest kupić prezenty dla 12-latka — ta grupa wiekowa jest trudna! Po prostu uczą się, kim są i zazwyczaj nie są nawet pewni, czego chcą.

Mamy jednak kilka opcji, które z pewnością pokochają. Od natychmiastowego aparatu fotograficznego do niestandardowego pluszowego zwierzaka, z pewnością znajdzie się coś dla każdego wybrednego nastolatka.

Prezent dla chłopca 13 latka.

Wybór prezentu dla przeciętnego 13-latka to prawdziwy problem. Sześciopak nowych, porządnych skarpetek? Nie! Para nowych spodni? Nie, dziękuję! Buty szkolne? Pominąć!

Balans między zabawą a funkcjonalnością może być trudny podczas zakupów dla nastolatków. Nastolatki lubią praktyczność, ale nie chcą jej jako prezentu. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby postawić się na miejscu Twojego nastolatka i powinno być w porządku!

Prezent dla chłopca 14 latka.

Zakupy dla 14-latka mogą być trudne. Są dopiero na początku szkoły średniej, więc będziesz chciał dać im coś fajnego i przydatnego. Ważne, żeby wybrać prezenty, które zaspokoją rozwijające się zainteresowania 14-latka, niezależnie od tego, czy są to muzyka, rzemiosło, sport, tworzenie TikToków, fotografia czy motoryzacja.

Prezent dla chłopca 15 latka.

Znalezienie idealnego prezentu dla 15-nastolatka może wydawać się równie łatwe, jak… no właśnie, to wcale nie jest łatwe. Aby pomóc ci uniknąć sytuacji, w której nie będziesz miał do czynienia z beznamiętnym „wow, dzięki, bardzo mi się podoba”, kiedy otwierają opakowanie prezentu, pamiętaj, że twój nastolatek już nie jest dzieckiem. Może nowy komputer, albo gitara, albo skuter będą dobrym prezentem? Wszystko zależy od aktualnych zainteresowań twojego dziecka.

Prezent dla chłopca 16 latka.

Od modnych tenisówek po niezbędne zabawki techniczne, te prezenty są idealne dla 16-latków. Nastolatki lubią być na bieżąco z najnowszymi produktami, o których możesz nie wiedzieć. Wydaje się, że zawsze wiedzą o najbardziej innowacyjnych i unikalnych rzeczach na rynku, co może utrudniać zakupy.

Kupując prezent dla nastolatka, chcesz mieć pewność, że kupisz mu coś, co pokocha – najlepiej bez rozbijania banku. Niezależnie od tego, czy są to nowe bezprzewodowe słuchawki, czy kamera, a może najnowszy model wymarzonego telefonu.

Prezent dla chłopca 17 latka.

Nastolatki nie zawsze mówią rodzicom dokładnie, czego chcą, co może utrudniać znalezienie idealnego prezentu. Zamiast kupować skarpetki lub coś podstawowego, znajdź coś, co naprawdę ucieszy twojego nastolatka.

Nastolatki lubią być na bieżąco z najnowszymi trendami, nie musisz poprzestać na praktycznych prezentach. Prezenty dla 17-latka to na pewno stres związany z zakupami, ale może nowe playstation lub inny gadżet zaspokoją pragnienia twojego już prawie dorosłego dziecka?

Prezent dla chłopca 18 latka.

Kiedy twój 18-latek wchodzi w dorosłość, chcesz dać mu prezent, z którego faktycznie skorzysta. Niezależnie od tego, czy mają właśnie ukończyć szkołę średnią, podstawowe rzeczy na co dzień mają kluczowe znaczenie.

Pomóż swojemu dziecku przejść od nastolatka do dorosłego za pomocą praktycznych prezentów dla 18-latków. Od ekspresu do kawy dla uzależnionego od kofeiny po inteligentny zegarek dla guru fitnessu, mamy Cię w zasięgu ręki.

Jeśli Twój 18-latek uwielbia śledzić swoje postępy w sprawności fizycznej, pomóż mu osiągnąć cele za pomocą smartwatcha. Od funkcji muzycznych po trening, taki zegarek ma na celu pomóc użytkownikowi śledzić ich stan zdrowia i mierzyć postępy.

Nic tak nie świadczy o dorosłości niż godny zaufania portfel. Dodaj osobisty akcent do pierwszego porządnego portfela dla twojego dziecka dzięki personalizacji. Możesz wybrać wygrawerowanie inicjałów z przodu lub dodanie osobistej wiadomości do środka. Niezależnie od tego, czy jest to wewnętrzny żart, czy słowa zachęty, z pewnością twoje dziecko doceni taki prezent.