Wybieramy odkurzacz do domu, mieszkania, samochodu i nie tylko.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz?

Przy wyborze odpowiedniego odkurzacza należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Najpierw, zanim jeszcze przejdzie się do wyboru, należy jednak przemyśleć, czego konkretnie od odkurzacza wymagamy. Czy ma to być odkurzacz do podłogi w domu czy może do odkurzania tapicerek? Być może mógłby on spełniać nie tylko jedną funkcję. Musimy wszystko to – i nie tylko to – wziąć pod uwagę. Możliwe że po takim przemyśleniu sprawy okaże się, że nawet nie mamy zbyt wiele czasu na sprzątanie i najlepszym odkurzaczem byłby po prostu odkurzacz automatyczny, który pracowałby sam o wyznaczonej porze? Jeśli mamy już ustalone, jaki konkretnie typ odkurzacza jest dla nas najbardziej odpowiedni i jakie dany odkurzacz powinien spełniać funkcję, to można już przejść do wyboru odpowiedniego modelu. W tym momencie należy zwrócić uwagę na gabaryty odkurzacza, na jego wagę, pojemność jego zbiornika oraz moc. Wszystko to ma ogromne znaczenie, ponieważ na przykład im większy odkurzacz, tym też jest cięższy, ale ma największą moc, za to im mniejszy, tym słabiej będzie pracował. Musimy wybrać to, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli stawiamy na wygodę, być może najlepszym wyborem byłby odkurzacz pionowy bezprzewodowy lub odkurzacz automatyczny, a jeśli stawiamy na niską cenę i nie mamy specjalnych wymagań, to możliwe, że najlepszym modelem byłby ten zwykły standardowy odkurzacz z rurą.

Jaki odkurzacz pionowy kupić?

Odkurzacz pionowy to odkurzacz coraz to bardziej zyskujący na swojej popularności w ostatnich latach. Jego elementem charakterystycznym jest jego forma, ponieważ nie ma on rury doczepionej do jeżdżącego zbiornika, tak jak jest to przy najczęściej jeszcze wybieranych dzisiaj odkurzaczach, a cały odkurzacz składa się elementu, za który trzymamy i który jednocześnie odkurza. Taki odkurzacz jest na pewno bardziej wygodny niż ten standardowy, ponieważ nie trzeba targać za sobą ciężkiego, jeżdżącego komponentu ze zbiornikiem. Dzisiaj mamy pełną dowolność w wyborze pionowych odkurzaczy, ponieważ mają one rożne funkcje. Taki odkurzacz jest zwykle bez workowy, ponieważ cały zebrany brud gromadzi się od razu w pojemniku, który łatwo jest opróżnić. Niektóre odkurzacze pionowe są wyposażone w uchwyt na ścianę, dzięki czemu możemy bezpiecznie odstawić odkurzacz w momencie, kiedy nie jest on akurat użytkowany. Jeszcze inne zaś odkurzacze pionowe są doposażone w mini odkurzacze, które to mogą służyć do odkurzania mniejszych powierzchni, na przykład mebli czy samochodu. Jeszcze jedną, bardzo przydatną funkcją zdecydowanej większości z tych odkurzaczy jest fakt, iż są one bezprzewodowe, co bardzo ułatwia pracę z nimi, ponieważ podczas sprzątania nie trzeba targać za sobą długiego kabla, ani też martwić się czy jest on wystarczająco długi. Poza tym wszystkim, warto dodać również, że dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu tych odkurzaczy, sam proces odkurzania staje się być bardziej wygodny, a co za tym idzie, znacznie zdrowszy dla kręgosłupa.

Jaki odkurzacz automatyczny kupić?

Najpierw należałoby zastanowić się, czym w ogóle jest odkurzacz automatyczny. Odkurzacz automatyczny to taki odkurzacz, który działa całkowicie sam, bez naszego udziału. Porusza się po podłodze, odkurza, podjeżdża pod swoją stację dokującą, a nawet omija przeszkody. Tym właśnie charakteryzuje się odkurzacz automatyczny. Czy działanie takiego odkurzacza jest jednak wystarczające dla naszych potrzeb? Czy umie on odpowiednio wysprzątać każdy rodzaj podłogi? Można byłoby tutaj zadać masę innych pytań, bowiem takie odkurzacze znane są nam dopiero od niedawna, często nie wiemy więc czego można się po nich spodziewać i który z nich wybrać. Jeśli chodzi o powierzchnię, odkurzacz automatyczny świetnie da sobie radę na przykład z panelami czy parkietami drewnianymi, z wykładzinami oraz z kafelkami. Najlepiej jest wybrać taki odkurzacz automatyczny, który zawiera dodatkowe funkcje. Co do takich funkcji, wiele odkurzaczy potrafi odkurzać tylko w wyznaczonym przez nas miejscu, dzięki temu nie odkurzacz nie spadnie ze schodów czy będzie omijał miejsca, w których nie chcemy, by sprzątał. Inną przydatną funkcją jest wyznaczenie konkretnej godziny, kiedy odkurzacz ma zacząć pracę, nawet jeśli nie ma nas w domu, często można to zaprogramować zdalnie na przykład z telefonu, co jest również bardzo przydatną opcją. Bardzo korzystne może również okazać się  zaprogramowanie odkurzacza w taki sposób, by po zapełnieniu się sam wracał do swojej bazy dokującej, wyrzucał w tym miejscu zawartość oraz kontynuował pracę, dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w które odkurzacz zaprzestanie pracy z powodu przepełnienia. Wiele odkurzaczy posiada też opcję własnoręcznego wybrania mocy ssania, z którą odkurzacz będzie pracował. Jest to szczególnie przydatne, biorąc pod uwagę rodzaj powierzchni, która ma sprzątać.

Jaki odkurzacz przemysłowy kupić?

Przede wszystkim należałoby zastanowić się najpierw, czym różnią się odkurzacze przemysłowe od tych zwykłych, których używamy w domu na co dzień. Te odkurzacze mają bowiem zdecydowanie większą moc ssania niż te domowe, mają również zwykle znacznie większe zbiorniki i dodatkowo posiadają również różne inne funkcje, pomagające w odkurzaniu na większą skalę. Takie odkurzacze są jednak bardzo często znacznie większe i dużo głośniejsze od tych zwykłych, standardowych odkurzaczy do użytku codziennego. Przy wyborze odpowiedniego odkurzacza przemysłowego warto wziąć pod uwagę jego pojemność zbiornika, moc, zasięg czy też trwałość. Wszystko to ma bowiem ogromne znaczenie w użytkowaniu takiego odkurzacza. Odkurzacze przemysłowe bardzo często dzielimy na klasy. Są to klasy L, M oraz H. Odkurzacze klasy L przeznaczone są do wciągania pyłów, przydadzą się więc przy pracach stolarskich bądź lekkiego typu pracach budowlanych. Odkurzacze klasy M różnią się od tych poprzednich tym, iż mogą pochłaniać nieco większe drobiny pyłu; będą więc idealne do prac budowlanych, na przykład przy betonie czy kamieniu. Odkurzacze klasy H natomiast zostały stworzone do pochłaniania niebezpiecznych zanieczyszczeń, można więc powiedzieć, że są to odkurzacze zdecydowanie do zadań specjalnych.

Jaki odkurzacz piorący kupić?

Czym jest odkurzacz piorący? Tak jak sama nazwa podpowiada, jest to odkurzacz do prania różnego rodzaju tapicerek czy dywanów. Zazwyczaj takie odkurzacze mają w sobie dwa zbiorniki, jeden na wodę czystą, a drugi na tę brudną wodę z zanieczyszczeniami, brudem i kurzem. Jeśli chodzi o wygląd takiego sprzętu, to nie różni on zbytnio od takiego zwyczajnego odkurzacza domowego z jeżdżącym zbiornikiem i rurą, jaki znamy najlepiej. Taki odkurzacz może okazać się całkiem przydatny, ponieważ dzięki nie mu nie trzeba wcale wymieniać tapicerek czy dywanów, dzięki wypraniu ich, można nadać im drugie życie. Proces prania jest zazwyczaj prosty, a przebiega, przynajmniej z perspektywy użytkownika, bardzo podobnie jak proces odkurzania zwykłym odkurzaczem codziennego użytku. Przy wyborze odpowiedniego odkurzacza piorącego, należy zwrócić szczególną uwagę na stosunek ceny do jego wymiarów i rozmiarów zbiorników, poza tym na jego moc, zasięg i głośność pracy. Dobrze jest też przed zakupem zwrócić uwagę na to, w jaki dokładnie sposób i jak często należy czyścić ten odkurzacz.

Jaki odkurzacz ręczny kupić?

Odkurzacz ręczny to bardzo poręczny i przydatny sprzęt, ułatwiający sprzątanie małych powierzchni. Dzięki niemu z łatwością okurzymy tapicerkę w samochodzie, sofę czy po prostu wszelkiego typu okruszki na stole. Przed zakupem takiego odkurzacza, warto jednak zastanowić się, czego konkretnie od niego oczekujemy. Zwykle takie odkurzacze są bezprzewodowe, więc nie musimy martwić się i denerwować poplątanym kablem, jednakże warto wziąć również pod uwagę rozmiar tego sprzętu. Ma on być jak najbardziej poręczny, a więc dla własnego komfortu, dobrze jest wybrać ten jak najmniejszy. Rozmiar idzie jednak w parze z mocą odkurzacza, więc niekoniecznie najmniejszy, dostępny na rynku odkurzacz ręczny będzie tym najlepszym. Teoretycznie im mniejszy, tym jego moc jest słabsza. Powinniśmy więc zastanowić się jaka moc i jaki rozmiar najlepiej by nam odpowiadał i wybrać taki odkurzacz, który w jak największym stopniu spełniał będzie obydwa nasze zapotrzebowania. Niektóre odkurzacze ręczne mają też swoje dodatkowe funkcje, na przykład poza odkurzaniem, również piorą tapicerkę. Warto więc przemyśleć i tę opcję, ponieważ może okazać się, że właśnie taki rodzaj urządzenia jest nam najbardziej potrzebny.

Jaki odkurzacz do samochodu kupić?

Czy w ogóle opłaca się kupować specjalny odkurzacz do samochodu? Można powiedzieć, że samochód możemy przecież odkurzyć zwykłym odkurzaczem codziennego, domowego użytku i też będzie dobrze, prawda? Otóż nie zawsze tak jest. To wszystko zależy przede wszystkich od naszych własnych preferencji, od naszych potrzeb i od tego, czego konkretnie od danego odkurzacza oczekujemy. Sprzątanie samochodu nie jest proste, ponieważ znajduje się w nim bardzo wiele różnego typu zakamarków, ta, więc nie zawsze takim zwykłym odkurzaczem jesteśmy w stanie sobie poradzić. To już jest pierwszy powód, dlaczego warto byłoby mieć specjalny odkurzacz do samochodu. W zależności od naszych potrzeb, odkurzacze do samochodu występują w różnych wersjach. Najpopularniejsze są te bezprzewodowe, działające na akumulator. Ich niezaprzeczalną zaletą jest brak poplątanego i zaplątanego między siedzeniami kabla; aczkolwiek znowu takie odkurzacze są dość ciężkie, więc już od nas samych zależy, który rodzaj wybierzemy – bezprzewodowy czy z kablem.

Jaki odkurzacz do popiołu kupić?

Odkurzacz do popiołu przydaje się głównie w przypadku, kiedy mamy w domu kominek. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na zakup odkurzacza, ponieważ jest to najszybszy, najskuteczniejszy i też najzdrowszy (dlatego że wdychamy znacznie mniej pyłu) sposób na pozbycie się popiołu z kominka. Odkurzacze do popiołu są często większe i mocniejsze od tych zwykłych domowych, mają też od nich znacznie większy zbiornik. Warto jednak zwrócić, przy zakupie tego odkurzacza, uwagę na rozmiar zbiornika, ponieważ im większy zbiornik, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać. Poza tym warto też zwrócić uwagę na moc odkurzacza, gdyż oczywiście im ta moc będzie mocniejsza, tym odkurzacz będzie lepiej radził sobie z wciąganiem pyłu. Czym jednak różni się odkurzacz do popiołu od zwykłego odkurzacza i dlaczego nie można czyścić kominka zwykłym, domowym odkurzaczem? Wydawać by się mogło, że nie ma to większego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Specjalne odkurzacze do popiołu zostały stworzone z przeznaczeniem właśnie do tego konkretnego zadania. Wyposażone są specjalne filtry, które nie rozpylają popiołu dookoła, tylko wciągają go od razu. Standardowy odkurzacz do użytku codziennego, nie ma natomiast takich filtrów, bowiem nie są mu one potrzebne. Poza tym zwykły odkurzacz ma też znacznie mniejszy zbiornik niż odkurzacz do popiołu, do dodatkowo mogłoby utrudnić sprawę. Warto więc zastanowić się nad zakupem tego sprzętu.

Jaki odkurzacz workowy / bezworkowy kupić?

Odkurzacze najczęściej jako zbiornik zanieczyszczeń, kurzu i wszelkiego brudu posiadają worek, który co jakiś czas należy wymieniać po jego wypełnieniu. Coraz częściej powstają jednak w dzisiejszych czasach odkurzacze bezworkowe, na przykład ze zbiornikami wodnymi czy po prostu plastikowymi pojemnikami. Który z nich jest najlepszy? Na to pytanie raczej nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem każdy typ odkurzacza ma swoje zalety i wady. To tylko od nas zależy więc, który typ najlepszy jest właśnie dla nas. Przed zakupem odkurzacza warto więc przemyśleć wszystkie aspekty i zwrócić szczególną uwagę na to, który odkurzacz, naszym zdaniem, będzie dla nas bardziej odpowiedni – workowy czy bezworkowy. Zaletą odkurzaczy workowych jest na pewno niższa cena urządzenia i stosunkowo rzadka wymiana worka, natomiast wiąże się to również z ciągłym dokupywaniem nowych worków. Dodatkowo worki nie zawsze są skuteczne w 100%, ponieważ nie pochłaniają one wszystkich zanieczyszczeń dostępnych w powietrzu, ponieważ nawet jeśli je wciągają, to rozpylają je przy następnym uruchomieniu sprzętu za pomocą wywiewu. Zaletami odkurzaczy bezworkowych jest niezaprzeczalnie ich wyższa skuteczność, ponieważ są w stanie pochłaniać znacznie więcej zanieczyszczeń, dodatkowo są przyjaźniejsze dla alergików oraz ich filtrów nie trzeba często wymieniać. Odkurzacze te mają jednak również swoje wady, mowa tu oczywiście o wyższej cenie sprzętu oraz o konieczności dość częstego mycia pojemników i filtrów.

Jaki odkurzacz dla alergika?

Zdecydowanie najlepszymi odkurzaczami dla alergików są te bezworkowe, ponieważ znacznie skuteczniej pochłaniają one wszelkie zanieczyszczenia powietrza i kurz. Niektóre z nich mają nawet dodatkową funkcję oczyszczania powietrza podczas odkurzania. Działa to w taki sposób, iż wciągając kurz i brud z podłogi, odkurzacz wciąga również zanieczyszczone powietrze, następnie w środku, w zbiorniku z wodą oczyszcza to powietrze i wywiewa je z powrotem, już oczyszczone i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Często takie odkurzacze można wykorzystać na jeszcze inny sposób, wystarczy wlać do zbiornika z wodą odrobinę olejku aromatycznego. Ten prosty zabieg zapewni nam dodatkowo inhalację. Jeśli jednak nie chcemy kupować takiego odkurzacza i wolimy typ standardowy z workiem, to należy upewnić się czy dany odkurzacz wyposażony jest w filtr HEPA, który jeszcze dokładniej potrafi pochłonąć zanieczyszczenia z powietrza.

Jaki odkurzacz z filtrem HEPA?

Co to w ogóle jest ten filtr HEPA? Jest to, krótko mówiąc, jeden z najskuteczniejszych rodzajów filtrów pochłaniających zanieczyszczenia z powietrza. Jego skuteczność wynosi niemalże 100%. Takie filtry idealnie sprawdzą się dla alergików lub osób, które po prostu chcą mieć w swoim domu jak najczystsze powietrze. Filtr HEPA bardzo skutecznie potrafi poradzić się z alergenami czyhającymi na nas w powietrzu, jednak należy również pamiętać, taki filtr regularnie wymieniać, ponieważ z czasem się zapycha. Jaki więc jest najlepszy odkurzacz z tym filtrem? Zwykle filtr HEPA umieszcza się w zwykłych odkurzaczach standardowego typu, czyli tych z rurą i workiem.

Jaka moc odkurzacza?

Sugerując się mocą odkurzacza, należy pamiętać, iż im ta moc jest silniejsza, tym również zwiększa się poziom ssania odkurzacza, dzięki czemu działa on dokładniej. Wiąże się to jednak bardzo często z większym rozmiarem i wagą urządzenia. Musimy więc przemyśleć dokładnie, na czym nam najbardziej zależy – na mocy czy na gabarytach sprzętu. Moc jest jedną z ważniejszych cech odkurzacza, którą powinniśmy się sugerować w przy jego wyborze. Zwykle standardowe odkurzacze mają moc od 50 W do 600 W. W zależności od naszych potrzeb, powinniśmy wybrać taki, który najbardziej będzie spełniaj nasze wymagania, a więc jeśli nie zależy nam na mocnym ssaniu, a za to chcemy by nasz odkurzacz był jak najmniejszy, to wybierzmy ten o niższej mocy. Jeśli zaś potrzebujemy mocnego odkurzacza, to najlepiej będzie wybierać te odkurzacze, które mają powyżej 300 W.

Jaki odkurzacz kupić do domu?

Rodzajów odkurzaczy jest całe mnóstwo. Jedne większe, inne mniejsze, jedne bezworkowe, drugie z workiem. Skąd jednak wiedzieć, który z nich jest najlepszy? Niestety nie ma takiego sprzętu, który spełniałby wymagania wszystkich ludzi i byłby tym jednym wymarzonym, najlepszym odkurzaczem dla każdego. Jako ludzie mamy całkiem odmienne potrzeby, każdy z nas ma inne wymagania, nawet co do tak prozaicznej czynności, jaką jest odkurzanie. Przy wyborze odpowiedniego odkurzacza, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasz budżet oraz nasze preferencje. Od tego zależy wręcz wszystko. Oczywiście im większy budżet mamy, tym możemy sobie pozwolić na bardziej wyposażony i silniejszy odkurzacz. Nie zawsze jednak cena jest wyznacznikiem jakości. Powinniśmy więc zwracać uwagę na poszczególne parametry odkurzaczy, a dopiero potem porównywać je z ich cenami i tak, koniec końców, powinniśmy wybrać swój idealny odkurzacz.