Wybieramy basen do domu, ogrodu i na balkon.

Basen ogrodowy można mieć bez dużych kosztów oraz robót budowlanych. Najtańsze są gotowe baseny z tworzyw syntetycznych czy stalowe. Drewniane są niezwykle duże oraz solidne, jednak droższe. Jaki basen dobrać do ogrodu? Basen w ogrodzie to dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu w ciepłe miesiące. Taplanie się w wodzie jest dużą zabawą nie jedynie dla dzieci, jednak również dla dorosłych. Teraz mamy na rynku mnóstwo łatwych do montażu basenów przenośnych.

Kiedy zbliża się okres wakacyjny, stajemy przed problemem – jak właściwie dobrać dobry dla siebie oraz własnych bliskich basen ogrodowy. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, w którym miejscu ma on powstać i kto oraz w jaki sposób ma korzystać z tego zbiornika. Sam koszt zakupu basenu ogrodowego jest obecnie elementem drugoplanowym – na rynku dostępne są zbiorniki w niezwykle umiarkowanych cenach.

Jak dobrać doskonały basen ogrodowy?

Prawie każdy marzy o swym basenie. Wielki basen ogrodowy z pewnością zrobi furorę na spotkaniu w towarzystwie znajomych, natomiast dzieci ciężko będzie od niego oderwać. Poza tym to dobry sposób na spędzenie wolnego słonecznego popołudnia. Nim natomiast absolutnie odpłyniemy w marzenia, przyjrzyjmy się faktom. Dobór basenów ogrodowych jest duży. Dmuchane, rozporowe, stelażowe – jednak jak spośród nich dobrać odpowiedni basen? Co należy wiedzieć, by nie kupować zbędnych przyborów kosztem tychże potrzebnych? Nasz poradnik krok po kroku rozwiąże wszelkie wątpliwości – po zapoznaniu się z nim na pewno będziesz wiedzieć, co winno wejść w skład Twojego asortymentu basenowego. Basen ogrodowy nie jest już produktem zajętym dla osób z najgrubszymi portfelami. Ludzie mający dość zawalonych kąpielisk, zimnych jezior lub morza pełnego sinic i ci, jakim po prostu brak czasu oraz okazji do wyjazdów, jeszcze powszechniej wybierają swoje baseny. Jako iż ich popularność dojrzewa, wartości są stopniowo zmniejszane.

Zdecydować się na basen rozporowy, lub stelażowy?

W pierwszej kolejności należałoby zdefiniować dane typy hydrologicznych basenów ogrodowych. Jednym spośród nich jest basen rozporowy, więc zbiornik jakiego ściany tworzone są w pionowej pozycji za pomocą wody wkładanej do pojemnika. Przeważnie rozporowe typy basenów mają specjalny, dmuchany kołnierz, jaki należy uzupełnić powietrzem także przed nalaniem wody. Przeciwieństwem tego rodzaju basenu ogrodowego jest basen stelażowy, jakiego ściany zasilane są w pionowej pozycji poprzez profesjonalne „rusztowanie”. Chociaż jego rozkładanie jest dość bardziej pracochłonne, to użytkownicy lubią równowagę, z jaką podtrzymuje on wodę przy wchodzeniu oraz wychodzeniu osób ze zbiornika.

 

Basen stacjonarny lub przenośny?

Zastanawiając się jaki basen do ogrodu dobrać, należałoby pomyśleć na starcie, czy ma to być zbiornik przenośny, lub może stacjonarny. Owe drugie są znacznie najbardziej trwałe. Dzięki innowacyjnej technice, instalacja takiego rodzaju basenu staje się jeszcze tańsza. Tymczasem natomiast ciągle jest to dość drogie wyjście, na jakie nie każdego stać. Także, budując zbiornik stacjonarny, zmieniamy na stałe obraz ogrodu. Więc także najlepiej już w okresie jego planowania zdecydować o tym, czy pragniemy basen, by był on dobrany do reszty kompozycji. Należałoby również mieć na uwadze, że jeśli zbiornik będzie miał przestrzeń wykraczającą poza 30 m2 to potrzebne stanie się otrzymanie pozwalania na budowę w odpowiednim urzędzie administracyjnym. W przypadku wybrania basenu przenośnego nie należy się denerwować rzeczonym kłopotem. Także obecnie robione baseny rozporowe lub także baseny stelażowe nadają się nie jedynie do wylegiwania się w wodzie, jednak także do pływania. Minibasen SPA z przeciwprądem również może znaleźć się na liście potencjalnych basenów jakie możesz kupić do swojego domu.

 

Miejsce na basen ogrodowy

Nim zakupimy basen ogrodowy zastanówmy się, gdzie go umieścimy. Należałoby wiedzieć, iż miejsce na postawienie zbiornika winno być równe, wypoziomowane. Gdy zbiornik przeznaczony jest dla dzieci, należałoby postawić go na słońcu (woda za zimna może spowodować szok cieplny u własnej pociechy). Wielkość zbiornika ogrodowego doskonale jest wybrać do rozmiarów ogrodu – basen nie winien dominować wielkością, bowiem to zepsuje stylistykę. Baseny ogrodowe z tworzywa nie mogą być na zewnątrz przy temperaturze poniżej 0 st. C, bo twardnieją, co wywołuje ich pękanie. Po sezonie należy basen ogrodowy usunąć z wody, uprzątnąć, wytrzeć oraz złożyć, chroniąc przed niskimi temperaturami.

 

Jak przygotować podłoże pod basen?

Gdy idzie o przygotowanie podłoża pod baseny, to bez względu na typ zbiornika, należy dobrze umyć przestrzeń, na jakiej położony będzie zbiornik. Po umyciu obszaru należy go wypoziomować. Basen musi stać na prostym oraz twardym podłożu. Przed rozłożeniem basenu należy na podłożu zamontować określoną matę basenową. Basen ma wylot, jakim wypompowuje się wodę – należy tenże przelot postawić w miejscu, w jakim można będzie bez kłopotu wypompować wodę. Należy także pamiętać o umieszczeniu pompy dezynfekującej. Dno zbiornika należy zalać wodą oraz uważać, czy woda nie leci w pewnym kierunku. Gdy woda zaczyna wchodzić w kierunku którejś ze ścian, to oznacza, iż podłoże nie zostało odpowiednio wypoziomowane. Po wypełnieniu zbiornika woda będzie w takim wypadku bardziej oddziaływać na jedną ze ścian, co może spowodować do uszkodzenia zbiornika.

 

Basen w ogrodzie – stały lub sezonowy?

Stały basen to znak dobrobytu, własna oaza relaksu oraz odpoczynku, jaka może służyć rodzinie poprzez długie lata. Natomiast jego instalacja potrzebuje właściwej ilości miejsca oraz dużego zainteresowania – dużego budżetu, profesjonalnej pomocy, czasu na budowę, natomiast często także osiągnięcia zezwoleń. Przed postawieniem basenu należy zatem naprawdę zastanowić się, czy basen kąpielowy pasuje do stylu życia rodziny. W naszym klimacie sezon kąpielowy trwa tylko dwa do czterech miesięcy. Więc budowa odkrytego ciągłego basenu przy domu to rozwiązanie właściwie dla prawdziwych miłośników pływania, jakim nie jest straszna słabsza aura oraz zimna woda. Ci, jacy nie pływają regularnie oraz wolą właściwie pozostać w wodzie, aby trochę się schłodzić w parne dni, mogą używać basenu na tyle rzadko, iż nieekonomiczne będzie dla nich ponoszenie wydatków utrzymania, mycia oraz oczyszczania wody (jakie mogą sięgać choćby 1200 – 2500 zł na sezon). Wiele osób wybiera np swim spa z przeciwprądem dzięki czemu posiadają i hydromasaż i opcję montażu na zewnątrz.

Basen dmuchany – kiedy należałoby kupić?

Basen dmuchany sprawdzi się na plaży, działce, natomiast choćby w domu na balkonie, więc w tychże każdych miejscach, gdzie zależy nam, aby móc błyskawicznie rozłożyć oraz złożyć zbiornik. Nie potrzebuje on także znacznej ilości wody. Jest w sam raz dla młodszych dzieci, jakie po prostu uwielbiają chlapać się w wodzie. Dla niemowląt są dostępne malutkie miękkie baseniki ze zjeżdżalnią, w jakich dzieci lubią spędzać długie godziny, natomiast rozrywka całkowicie im się nie nudzi. W takim zbiorniku nie da się pływać. Wody jest w nim zbyt mało, aby dać dziecku właściwą wyporność. Nie znaczy to natomiast, iż można w nim pozostawić maluchy bez opieki. Choćby płytka woda może być niebezpieczna. Starczy, iż dziecko poślizgnie się oraz przewróci, natomiast wtedy choćby kilkucentymetrowa powierzchnia wody może stać się dla niego niebezpieczna. Zbiorniki dmuchane łatwo zniszczyć. Nie są drogie, zatem w wypadku zniszczenia najprościej kupować nowy egzemplarz.

Jak zamontować basen ogrodowy?

Montaż basenu ogrodowego można zrobić własnoręcznie. Najprościej odbywa się rozkładanie basenu dmuchanego – co do niego nie ma specjalnych oczekiwań (za wyjątkiem płaskiego podłoża, bez ostrych fragmentów). Inne dwa rodzaje basenów (rozporowy oraz stelażowy) rozkłada się dość ciężko. Najistotniejszą sprawą jest właściwe przygotowanie miejsca pod zbiornik. Co pod basen ogrodowy? Przede wszystkim równe podłoże – najlepiej trawiaste czy w stylu klepiska. Należy zwrócić uwagę na to, aby było wystarczająco twarde oraz wolne od elementów, jakie mogłyby zniszczyć basen. W sklepach sprzedających baseny ogrodowe, można kupować określoną matę, jaką rozwija się pod basenem.

Najchętniej wybierany basen do ogrodu

Do niedawna osoby, jakie zechciały mieć swój basen musiały wybierać między drogą inwestycją budowlaną, natomiast dmuchanym, ciasnym basenikiem. Jeszcze większą popularnością cieszą się zbiorniki rozporowe z kołnierzem. Są duże, łatwo się je rozwija, zajmują niewiele miejsca aniżeli dmuchane oraz są tańsze od wielkich typów na stelażu. Mają miękką, dmuchaną krawędź, o jaką można się wygodnie wesprzeć oraz jaka równoważy cały pojemnik.

Typy sauny

Sauna jeszcze do jakiegoś momentu stanowiła tylko urządzenie basenów lub centrów odnowy biologicznej. Dzisiaj wygląda to już trochę odmiennie. Jeszcze powszechniej ponieważ sauny znajdują się w domach. Są bezpiecznym zagwarantowaniem odpoczynku przy jednoczesnym wskazaniu przy wykorzystywaniu na różnorodne dolegliwości.
Wbrew pozorom dobry wpływ sauny nie odnosi się tylko do wypadku dolegliwości układu krążenia lub dolegliwości ruchu. Sauna jest również środkiem na odnowienie zdrowia w zakresie dolegliwości układu nerwowego, dolegliwości damskich oraz wielu różnych. Należy natomiast podkreślić, iż nie każda osoba może korzystać z sauny. Do przeważnie podawanych przeciwwskazań należy niewydolność serca lub nadciśnienie arterialne. Należałoby zaznajomić się więc ze wszystkim wskazaniami i przeciwwskazaniami.

Sauna sucha lub parowa?

Sauna sucha w zestawieniu do sauny parowej jest niezwykle wymagającą formą rozrywki. Wpływ na to ma temperatura, jaka w saunie suchej jest duża większa. Zarówno jedna, jak również druga sauna ma niezwykle zbliżone działanie i wartości. Ze względu na mniejszą ilość przeciwwskazań, sauna sucha jest szczególnie zalecana poprzez specjalistów, aniżeli sauna parowa. Również w suchej saunie wilgoć powietrza jest mała – dla pewnych osób, jest to niezwykle ważna zaleta. Należy natomiast pamiętać, iż stałe korzystanie z sauny suchej da niezwykle błyskawicznie pożądane rezultaty. Jedna wizyta w saunie winna trwać najwyżej 15 minut. Możesz tenże okres rozłożyć oraz wchodzić np. trzy razy po 5 minut czy dwa razy po 7. Gdy nie występują żadne przeciwwskazania do stosowania z owej metody wypoczynku, z sauny można korzystać 2-3 razy w tygodniu. Jeśli w trakcie sesji na suchej saunie wystąpią nieprzyjemne symptomy, mowa o: osłabieniu, kłopotach z oddychaniem, lub zawroty głowy, należy ostrożnie wyjść z sauny. Nie rób tego szybko oraz intensywnie – to może jedynie pogorszyć twoje negatywne samopoczucie.

W czym pomaga sauna – czy należałoby korzystać z łaźni parowej?

Jeśli po rozmowie ze specjalistą wyeliminujemy wszelkie przeciwwskazania, mogące pogorszyć własny stan zdrowia, to należałoby zdecydować się na sesje w łaźni parowej czy suchej. Zarówno sauna fińska, jak również także sauna parowa zapewnia nam duże wartości korzystania. Niezależnie do tego, czy będziemy po treningu, lub po leniwie spędzonym dniu w domu. Aby dowiedzieć się, co zapewnia sauna, jakie przynosi ze sobą wartości, należałoby przekonać się o tym na naszej skórze. Niewątpliwie sauna fińska i sucha dadzą nam wcześniej wyliczone zalety. Natomiast wartości korzystania mogą być dostrzegalne w indywidualnym stopniu poprzez każdą osobę.

Sauna sucha – jak korzystać? Reguły

Z sauny korzystamy będąc nago. Klapki pozostawiamy przed wejściem do kabiny, natomiast do witryny wkładamy zegarek, biżuterię oraz telefon komórkowy. Do kabiny zabieramy ze sobą jeden ręcznik, jaki kładziemy w miejscu, w jakim będziemy siadać – tak, aby gołe ciało nie stykało się z zimną ławeczką i jej wsparciem. Ewentualnie można wziąć ze sobą również mały ręcznik pod nogi. Ostatni pokarm jemy najpóźniej na godzinę przed przystąpieniem do seansu, natomiast w jego trakcie nie spożywamy ani nie przyjmujemy żadnych płynów. Z sauny nie wolno korzystać również będąc głodnym ani pod wpływem alkoholu. Polskie Towarzystwo Saunowe poleca używanie kąpieli saunowych przynajmniej raz w tygodniu. Pewnym wyjściem jest stosowanie owej metody odpoczynku 2 razy w czasie 7 dni. Wybierając się do sauny należy pamiętać o przestrzeganiu reguł odpowiedniego wychowania.

Jaką wannę ogrodową kupować?

Przede wszystkim należy zadać oraz odpowiedzieć sobie na parę zagadnień. Do czego potrzebujemy takiej wanny, na ile osób będzie określona oraz jak niejednokrotnie będziemy korzystać z własnej ogrodowej wanny spa. Można wyróżnić dwa rodzaje wanien spa, owe prozdrowotne z silnymi masażami oraz owe z lepszymi masażami dla odpoczynku oraz zabawy. Istnieje także nieoficjalny trzeci rodzaj „dla sąsiadów”, największa, najnowsza czy najtańsza byle ją zbudować w niezwykle widocznym miejscu własnego ogrodu. Pamiętaj że wanna ogrodowa SPA zewnętrzna to również idealne rozwiązanie na zimę. Możesz w niej spędzać czas jesienią a także zimą.

 

Pomiędzy dmuchanymi, natomiast stelażowymi

Basen rozporowy stanowi złoty środek pomiędzy niedrogimi basenami dmuchanymi, natomiast dość droższymi – stelażowymi. Podstawa funkcjonowania takiego basenu jest niezwykle prosta: woda wypełniająca zbiornik oddziałuje na jego ściany, wzmacniając całą strukturę. To oczywiście z tego względu wszelkie baseny rozporowe mają wymiar koła. Pomimo własnej właściwości, basen rozporowy zupełnie nie musi być niewielki. Największe są w stanie zmieścić kilkanaście tysięcy litrów wody oraz są tak duże, iż należy dostawiać do nich drabinkę! Basen taki zajmuje natomiast wiele miejsca oraz nie każdy przyległy ogródek jest w stanie go wygodnie umieścić.

Sauna sucha

Podstawa funkcjonowania sauny fińskiej, nazywanej także nieraz sauną szwedzką, jest niezwykle prosta. We wnętrzu pomieszczenia znajduje się piec, w jakim umieszcza się kamienie. Opalają się one oraz niezwykle dobrze utrzymują ciepło. Jako iż jest to sauna sucha, musi w niej być podtrzymana niezwykle niewielka wilgoć powietrza, na poziomie ok. 10%. Odpowiednia temperatura w saunie fińskiej sięga ok. 85°C, jednak zdarza się, iż sięga choćby ponad 100°C.

Sauna mokra

Sauna mokra wywodzi się ze starożytnej kultury rzymskiej. Jako standardowa myjnia rzymska zrobiona jest zazwyczaj z płytek ceramicznych, zamiast drewna. Zaopatrzona winna być w określoną prądnicę pary, zwaną także napędem pary. Napęd tenże położony jest poza sauną. Taki napęd pary sterowany jest przy wykorzystaniu regulatora. Łaźnię rzymską winno się również wspomagać dopływem czystego powietrza, co zapewnia świetne wietrzenie takiego miejsca.

Wady oraz zalety sauny

Kluczową wartością sauny jest jej dobroczynny wpływ na własne zdrowie i możliwość zrelaksowania się po długim, wyczerpującym dniu. Podobnej wielkości sauna domowa stanowić będzie dobre miejsce wypoczynku dla całej rodziny, niekoniecznie również jej używającej. Innowacyjne sauny są tak atrakcyjne, iż można je stawiać w każdym miejscu w domu – może być montowana w toalecie, sypialni, salonie czy innym dowolnym miejscu. Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw, które niesie ze sobą takie własne spa.