Kosiarki są znane prawie wszystkim ludziom. Każdy wie do czego służą i kiedy powinny być stosowane. Wielokrotnie jednak wzbudzają one bardzo wiele dylematów właśnie w momencie, gdy trzeba podjąć decyzję, na którą się zdecydować i która będzie najbardziej odpowiednia. W poniższym artykule znajdą się porady oraz aspekty, dzięki którym można łatwo i skutecznie stworzyć ranking najlepszych i najodpowiedniejszych dla siebie i swoich wymagań kosiarek, zarówno spalinowych jak i elektrycznych.


Obecnie wiele osób posiada działki, ogródki oraz ziemię. Jak wiadomo każdy z przedstawionych obszarów wymaga pielęgnacji. Dbanie o swoje „podwórko” jest zazwyczaj priorytetem każdego gospodarza. Jednym z działań, które należy wykonywać na nich jest zapobieganie zarastaniu trawnika poprzez koszenie. Obszar prezentuje się zdecydowanie lepiej, gdy jest ciągle pielęgnowany. Każdy gospodarz i właściciel ziemi powinien być w posiadaniu kosiarki, ponieważ trawa wymaga stałego i regularnego przycinania. Jakie urządzenia są najskuteczniejsze? Istnieje kilka ich rodzajów, lecz najpopularniejsze są spalinowe i elektryczne. Różnią się one parametrami i ceną, a także spełnianiem wymagań.

Narzędzia i akcesoria do ogrodu na Ceneo.pl

Trudno jednak jest szybko i efektywnie wybrać kosiarkę odpowiednią dla wymagań osoby, która chce ją użytkować. Nasuwa się więc pytanie: Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej kosiarki dla swoich wymagań i potrzeb oraz która będzie najlepsza?

Czynniki decydujące o wyborze dobrej kosiarki i sprzętu ogrodniczego

Poniżej zostaną przedstawione aspekty istotne dla dobrania kosiarki pasującej do specyfiki warunków. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem zakupu sprzętu:

 • Wielkość działki- chodzi o obszar porośnięty trawą, ponieważ im jest on większy tym wymagania stają się bardziej wygórowane. Warto na tym etapie zweryfikować dokładnie jak duże terytorium wymaga pielęgnacji.
 • Miejsce przechowywania sprzętu– jak wiadomo nawet dla bezpieczeństwa oraz ochrony przed kradzieżą takie urządzenia powinny mieć swoje miejsce i warto określić jego maksymalną wielkość. Dzięki tej informacji o wiele łatwiej jest dobrać odpowiednią kosiarkę.
 • Szerokość powierzchni koszonej– ma to wpływ na obliczenie czasu, w jaki można skosić podwórko oraz na określenie potrzeb wielkościowych kosiarki. Im szersza kosiarka, tym szybsze wykonanie pracy.
 • Dogodna możliwość prowadzenia pojazdu– należy zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni i trudność poruszania się po niej. Ważne, aby sprzęt był wygodny w użytkowaniu.
 • Odpowiednia waga sprzętu– ciężkość ta zależy od materiału, z jakiego został stworzony korpus. Dobrze, gdy sprzęt jest dostatecznie lekki, ponieważ łatwiej się go przenosi.
 • System tnący oraz moc urządzenia – uzależnia to między innymi wymagania dotyczące skuteczności oraz poziomu dźwięku używanego sprzętu. Wiele mocnych i wydajnych kosiarek powoduje bardzo duży hałas.
 • Wyznaczenie konkretnej kwoty przeznaczonej na zakup – ceny kosiarek są bardzo zróżnicowane, więc warto określić budżet, w jakim powinien się zmieścić kupujący. Nie warto przy tym jednak nastawiać się na absolutną oszczędność i wybór jak najtańszego i najzwyklejszego sprzętu.

Wszystko do ogrodu

Oto wszystkie niezbędne rzeczy jakie potrzebujesz kupić do twojego ogrodu by stał się on niezwykle pięknym miejscem koło Twojego domu.

Wszystkie te kategorie znajdziesz na Ceneo – sprawdź ceny i zamów towar z dostawą do domu.

Narzędzia i akcesoria do ogrodu - wybierz na Ceneo

 

RANKING KOSIAREK SPALINOWYCH

Czym cechują się urządzenia spalinowe?


Kosiarki spalinowe są przeznaczone przede wszystkim dla większych powierzchni do około 3000 m2, ponieważ nie wymagają źródła zasilania, więc nie są ograniczone przez kable i nie są konieczne przy nich dodatkowe kombinacje i manewry dotyczące ich podłączenia. W większości wyposażone są w napęd na koła, co oznacza, że nie ma potrzeby ich silnego popychania i angażowania w to siły mięśni. Są zwykle bardzo wygodne w stosowaniu.

Dzięki mocnej zabudowie świetnie radzą sobie na trudniejszych i większych powierzchniach. Mają także funkcję mulczowania, inaczej ściółkowania, czyli rozdrabniają trawę na drobne cząstki, dzięki czemu wytwarzany zostaje naturalny nawóz. Spełnia więc przy tym wymagania środowiskowe.

Działają one za pomocą paliwa, którym należy je tankować, a odpalenie ich wymaga zazwyczaj sporego zaangażowania i krzepy, ponieważ zwykle są ciężkie i dość trudne do włączenia. Jednak niektóre wyposażone są w rozrusznik, który zdecydowanie ułatwia rozpoczęcie ich działania.

Na pewno kosiarki spalinowe nie należą do najtańszych, przede wszystkim dlatego, że nie potrzebują źródła zasilania, posiadają napęd, przez co są cięższe i wymagają więcej mocy. Cena zazwyczaj przekłada się jednak na ich żywotność i skuteczność, więc warto w nie inwestować, oczywiście kupują je od rekomendowanych producentów.

ZALETY PRODUKTÓW:

 • Dzięki temu, że nie są wyposażone w kable i elementy wymagające źródła zasilania wykazują się mobilnością i dalekosiężnością, a co za tym idzie są bezpieczniejsze.
 • Nie są zależne od zasilenia elektrycznego- działają więc nawet w momencie, gdy zabraknie prądu.
 • Mają najczęściej bardzo wysoką moc, co wpływa na jakość koszenia.
 • Są bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nie dają możliwości potknięcia się o wystający kabel, a do tego nie wchodzą w groźną relację z wilgotną powierzchnią.
 • Są bardzo wydajne i efektywne na trudnych i pochyłych nawierzchniach.
 • Świetnie sobie radzi na większych powierzchniach.
 • Posiada napęd na koła, co ma wpływ na ułatwienie i wspomożenie koszeniu.
 • Może być odpalana za pomocą rozrusznika, co zdecydowanie ułatwia rozpoczęcie jej działania.

WADY PRODUKTÓW:

 • Kosiarki spalinowe są bardzo ciężkie, ponieważ zazwyczaj wykonane są z materiału stalowego.
 • Mają zwykle przy dużej mocy bardzo wysoką głośność.
 • Emitują znaczną ilość spalin.
 • Są droższe przy zakupie, a także w eksploatacji, ponieważ wymagają tankowania paliwem oraz regularnego wymieniania oleju i świecy zapłonowej, podobnie jak w samochodzie.
 • Faktem jest, że kosiarki spalinowe mają wysoką skuteczność oraz są bardziej wydajne, przez co na dużych obszarach są często stosowane. Sprawdzają się na trudnych powierzchniach, ponieważ zwykle zbudowane są z silnego materiału, a dodatkowo są wyposażone w duże koła, poręczny i regulowany uchwyt oraz mają odpowiedni rozmiar i wagę.
 • Dodatkowo cechują się bardzo długim okresem działania i dobrze konserwowane nie wymagają częstego serwisowania.

Na pewno jednak tego typu kosiarki nie są polecane dla obszarów mniejszych, ponieważ są drogie, głośne i ciężkie, co utrudnia zdecydowanie użytkowanie. Mogą więc swoim działaniem zakłócać spokój sąsiedztwu. Więc jeśli niewielki fragment ziemi wymaga skoszenia, nie warto w nią inwestować.

CO JEST NAJWAŻNIEJSZE PRZY WYBORZE KOSIARKI?

 1. Podczas wyboru kosiarki spalinowej, kupujący powinien kierować się skutecznością działania, łatwością obsługi, poręcznością i bezawaryjnością. Decyzja powinna więc zostać podjęta dopiero po baczniejszym sprawdzeniu i przeanalizowaniu wszystkich kryteriów. Ważnymi elementami są także rodzaj silnika, sposób pracy, dostępność dodatkowych funkcji, ułatwiających pracę na nierównym terenie. Poniżej zostaną przedstawione istotne aspekty, które pomogą w wyborze optymalnej kosiarki.
 2. W sprzedaży jest bardzo wiele różnych typów kosiarek spalinowych, dlatego wybór odpowiedniej wydaje się ciężki i może przysporzyć o zawrót głowy. Jak więc ułatwić sobie podjęcie decyzji o zakupie pasującego sprzętu? Co może mieć duży wpływ na wybór urządzenia?
 3. Na początku należy zastanowić się, czy kupującemu zależy na kosiarce spalinowej samobieżnej, czyli posiadającej napęd. Tak wyposażony sprzęt sprawdza się bardzo dobrze na nierównych powierzchniach i wzniesieniach- idealnie spełniając tam swoje zadanie. Przede wszystkim jednak nie wymaga dużego nakładu pracy ze strony użytkownika.
 4. Kolejnym ważnym aspektem jest też dobranie odpowiedniego silnika. W tym przypadku znaczącym parametrem jest moc, która przekłada się na system tnący, jakość noża, jego długość oraz szerokość. W zderzeniu z wysokimi trawnikami oraz napędem na koła wymagana jest duża moc, która zapobiegnie zapychaniu i zacinaniu się sprzętu. Najbardziej odpowiednim wyborem są kosiarki, które mieszczą się w przedziale kilowatowym między 4-oma, a 6-oma kW. Łączy się to zwykle z szerokością sprzętu oscylującą w granicach 50 centymetrów. Dzięki powiązaniu tych dwóch parametrów można skosić większy obszar trawiasty w dużo szybszym tempie.
 5. Dodatkowo kosiarki spalinowe z napędem są bardzo proste w prowadzeniu, ponieważ nie wymagają siły do ich popychania, a urządzenie samoistnie jedzie i przy skręcaniu nie sprawia największego problemu. Dopiero manewry takie jak cofanie, zatrzymywanie się, czy wymijanie krzaków i drzew są już trudniejsze i w takim przypadku lepsze okażą się kosiarki bez napędu, które wykonają działanie szybciej i z większą płynnością.
 6. Przy wyborze kosiarki należy także sprawdzić jaki posiada ona silnik- dwusuwowy czy czterosuwowy. Pierwsza z wymienionych wykorzystuje dużo więcej paliwa, a przy tym jest głośniejsza i emituje więcej spalin, mimo to jednak jest o wiele lżejsza, ma więcej mocy i potrafi poradzić sobie na nierównej powierzchni. Druga natomiast gorzej radzi sobie na zakrętach i podczas cofania, jednak, co jest korzystniejsze dla środowiska- emituje dużo mniej spalin.
 7. Przede wszystkim wybierając kosiarki między mniejszą, a większą, zawsze lepszym wyborem będzie ta druga, ponieważ pracuje szybciej i dokładniej, a także poradzi sobie przy bardziej zarośniętych obszarach. Więc rozmiar urządzenia ma tu bardzo duże znaczenie. Warto się tym kierować, aby zapobiec niepotrzebnemu traceniu czasu na dłuższe koszenie.
 8. Kolejnym bardzo ważnym aspektem pomagającym przy wyborze odpowiedniej kosiarki jest szerokość koszenia satysfakcjonująca dla wybranego terenu. Istotną kwestią jest fakt, że węższe kosiarki mają większe pole do manewrowania, natomiast szersze pozwalają szybciej skosić trawę na dość sporym obszarze. Następnie warto podjąć decyzję, czy ważne jest dla kupującego regulowanie wysokości koszenia trawnika- większość kosiarek spalinowych daje takie możliwości. Jest to pomocne właśnie przy nierównych powierzchniach, trudniejszych do skoszenia.
 9. Intrygującym wyborem będzie na pewno kosiarka z koszem, ponieważ ułatwia ona pracę, dzięki temu, że nie trzeba po skoszeniu trawy, dodatkowo jej grabić. Istotne jest jednak, aby pojemnik był jak największy, co zminimalizuje konieczność ciągłego jego opróżniania. Kosiarki z koszem są polecane ze względu na estetykę wyglądu trawnika od razu po skoszeniu, ponieważ w sposób wygodny zbierze trawę. Należy jednak zauważyć, że taki dodatek od razu podwyższa wagę urządzenia i zwiększa utrudnienie w prowadzeniu. Wówczas fajnym zamiennikiem jest kosiarka z funkcją mulczowania trawnika.
 10. Dobrym wyjściem dla kosiarek z koszem są kosiarki, do których można zainstalować nóż mulczujący, który wielokrotnie tnie trawę na małe kawałki i nie wymaga jej zbierania, a ponadto wpływa bardzo korzystnie na glebę. Jest przy tym dużo lżejszy i wygodniejszy w przenoszeniu.
 11. Ostatnią istotną kwestią jest materiał, z którego stworzony jest sprzęt. Plastikowe obudowania kosiarek spalinowych nie powinny być brane w ogóle pod uwagę ze względu na większe szanse na zniszczenie. Najbardziej atrakcyjnym wyborem będą te, które są zbudowane z ocynkowanego metalu odpornego na korozję.

SPRAWDZONE I RENOMOWANE FIRMY SPRZEDAJĄCE KOSIARKI SPALINOWE

Bardzo dużo jest przedsiębiorstw, produkujących kosiarki spalinowe. Najsławniejszymi i cechującymi się bardzo dobrymi opiniami są takie firmy, jak Husqvarna, Viking, Honda, Stiga, Makita albo NAC. Przytoczone przykłady wypuszczają na rynek coraz lepsze i bardzo unowocześnione sprzęty, wyposażone w dodatkowe funkcje, wspierające ładniejszy wygląd skoszonego trawnika. Przede wszystkim jednak zwracają one uwagę na potrzeby konsumenta, który chce jak najmniej wkładać pracy i sił w pielęgnację trawnika.

Przed zakupem konkretnej kosiarki warto zweryfikować jej opinie na znanych stronach internetowych. Pozwala to uwiarygodnić wszelkie pozytywne i negatywne aspekty zakupu. Właśnie oceny innych ludzi, którzy mieli do czynienia z wybranymi kosiarkami mogą dać do myślenia i wspomóc proces podejmowania decyzji odnośnie zakupu.

RANKING KOSIAREK ELEKTRYCZNYCHCzym cechują się urządzenia?

 1. Kosiarki elektryczne są przeznaczone dla mniejszych ogrodów osiągających maksymalnie 300 m2, ponieważ konieczne jest dla nich podpięcie pod zasilanie elektryczne- zależne są jedynie od prądu. Cechują się bardzo łatwą obsługą oraz cichym działaniem. Dodatkowo w przeciwieństwie do kosiarek spalinowych są dużo mniejsze, lżejsze i tańsze w zakupie. Podstawowymi parametrami jednak daleko od nich nie odbiegają.
 2. Przeważnie kosiarki elektryczne średniej klasy poleca się do pracy w mniejszych ogrodach, czyli takich, gdzie trawnik nie pokrywa więcej niż trzysta metrów kwadratowych powierzchni. Nie wytwarzają natomiast tak dużej mocy jak kosiarki spalinowe, przez co jednak mają węższą powierzchnię koszenia. Nie są uciążliwe w utrzymaniu i pracują cicho. Koszt ich użytkowania i utrzymania jest z reguły niski. Lekkie, dzięki wygodnym rękojeściom, dają się przenosić bez zbędnych problemów. Mogą mieć ostrza osadzone na bębnie lub rotujące wokół własnej osi. Kosiarki elektrycznie nie nadają się do cięcia mokrej, zroszonej trawy, uzależnione są więc od pogody.
 3. Dysponują one mniejszą mocą, więc sprawdzają się jedynie na mało zróżnicowanych terenach. Ponadto ograniczone są też kablem, więc działają na ograniczonej wielkościowo powierzchni.
 4. Takie kosiarki są idealnym rozwiązaniem dla małych, przydomowych ogródków i podobnie jak spalinowe, także mogą być wyposażone w kosz oraz napęd. Są jednak mniej skuteczne i wydajne, ponieważ ogranicza je źródło zasilania.
 5. Dzięki swojej małej masie mają większe pole do manewrowania i są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu, co jest korzyścią przy wyborze i dobraniu odpowiedniego sprzętu. Warto wówczas zdefiniować i zobrazować powierzchnię, na której mogłyby być stosowane.

ZALETY PRODUKTÓW:

 • Znacznie ciszej pracują niż kosiarki spalinowe, więc nie zakłócają ciszy osobom mieszkającym w sąsiedztwie
 • Są dość lekkie, a dzięki temu łatwe w prowadzeniu
 • Są tańsze w zakupie od kosiarek spalinowych
 • Nie emitują spalin
 • Nie trzeba uzupełniać ich paliwem, ponieważ działają zasilane prądem
 • Mają większą możliwość manewrowania w porównaniu do kosiarek spalinowych

WADY PRODUKTÓW:

 • Mają niewielką moc, co ma duży wpływ na niewielką skuteczność działania
 • Wymagają konieczności zakupu przedłużaczy
 • Są niesprawne na dużych trawnikach
 • Są mniej bezpieczne w użytkowaniu przez kable, o które można się potknąć oraz groźną relację z wilgotnym trawnikiem.
 • Kosiarki elektryczne są idealną opcją dla małych ogródków przydomowych, gdy obszar do skoszenia jest niewielki. Wymagają jednak częstego stosowania, ponieważ w momencie cięcia bardzo wysokiego trawnika mogą się zacinać i zapychać. Nie można więc ich stosować, gdy pole jest bardzo zarośnięte i wymaga bardziej profesjonalnych środków do jego skoszenia.

Jest to tanie i dobre rozwiązanie dla osób, które oczekują jedynie podstawowego zadbania o niewielki teren trawiasty, a przy tym są bardzo systematyczne i odpowiednio pielęgnują powierzchnię.

Co jest najważniejsze przy wyborze kosiarki?

 1. Kosiarki elektryczne cieszą się bardzo dużą sławą, ponieważ są bardzo ciche i wygodne pod względem eksploatacyjnym, nie wydzielają spalin. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które nie posiadają zbyt dużych trawników, a ich powierzchnia mieści się w przedziale od dwustu do sześciuset metrów kwadratowych. Takie urządzenia idealnie nadają się do cięcia niewielkich, zadbanych i niewyboistych obszarów. Nie każda jednak jest przeznaczona dla wszystkich i przed zakupem warto przemyśleć poważnie, którą wybrać.
 2. Kolejnym ważnym aspektem jest także ergonomia sprzętu, ponieważ praca w ogrodzie powinna być przyjemnością, a nie znienawidzonym obowiązkiem, więc warto inwestować w kosiarki o niewielkiej masie z wygodnymi rękojeściami oraz o dużych kołach.
 3. Pierwszym dylematem, przed którym staje osoba kupująca jest wybranie modelu kosiarki: albo wyposażonej w napęd, albo bez napędu. Czym się one różnią? Kosiarka z napędem jest wygodna, ponieważ nie wymaga używania dużych pokładów siły w prowadzeniu jej, a ogranicza jedynie do sterowania nie. Polecana jest dla powierzchni większych.
 4. Kosiarka elektryczna bez napędu za to jest dużo lżejsza, ponieważ nie posiada przekładni kątowej, więc można ją z łatwością przenosić, co sprawia, że jest bardzo przydatna dla trawnikach o wielu wąskich zakamarkach i zakrętach. Ponadto cenowo wychodzi dużo taniej niż kosiarka z napędem nawet pod względem naprawiania.
 5. Dodatkowym ważnym aspektem jest też sposób zasilania urządzenia. Najczęściej można spotkać kosiarki zasilane za pomocą kabla elektrycznego i jest to najtańsza z możliwych opcji. Ogranicza jednak wówczas długość kabla, który może być przeszkodą w koszeniu. Taki sprzęt łączy w sobie silnik z nożem tnącym, więc warto przyjrzeć się, czy dodatkowo jest wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika i sprzęgło przeciążeniowe, chroniące przed awariami i zepsuciem w momencie zablokowania noża
 6. Inną opcją jest kosiarka elektryczna zasilana akumulatorem, dzięki któremu nie trzeba podłączać jej do kontaktu, co jest o wiele bardziej wygodne. Problemem w tym przypadku jest waga produktu, ponieważ jest on zdecydowanie cięższy niż standardowe urządzenie z kablem. Kolejną uciążliwością może być regularne ładowanie akumulatora i wymienianie go na nowy.
 7. Istnieją jednak także alternatywne kosiarki hybrydowe, które mogą być zasilane przez sieć, gdy akumulator mówiąc kolokwialnie „padnie”. Jest to więc dobre rozwiązanie, jednak dość drogie.
 8. Parametrem decydującym jest także moc silnika kosiarki elektrycznej. Na rynku dostępne są obecnie urządzenia o wartości kilowatowej mieszczącej się między 700 a 2000 W. Wybór uzależniony jest wówczas od rozmiaru posiadanego trawnika, wysokości trawy oraz nierówności powierzchni. Od tego zależy również wydajność oraz wytrzymałość sprzętu. Decydując się więc na kosiarkę elektryczną należy pamiętać, że zawsze im wyższa jest jej moc, tym większa wydajność i szerokość koszenia.
 9. Tak więc kosiarki elektryczne o mocy do 1000 W są idealne tylko w momencie, gdy kupujący ma pewność, że nie będą one mocno eksploatowane- na przykład do małych ogródków. W innej sytuacji ulegną one szybszemu zniszczeniu. Najbardziej odpowiednim wyborem mocy kosiarki elektrycznej będzie ta oscylująca w okolicach 1200 W.
 10. Warto także sprawdzać, czy model wybranej kosiarki posiada regulację wysokości koszenia, wynoszącą na ogół od 2 do 8 centymetrów. Najlepiej wypada wówczas regulacja centralna, która działa poprzez manewrowanie dźwignią w przeciwieństwie do modeli, które trzeba regulować przy każdym kółku.
 11. Kolejnym aspektem jest obudowa urządzenia. Najczęściej można spotkać się z tworzywami sztucznymi, które dają sobie radę z funkcjonowaniem w normalnych warunkach. Plastikowe obudowy są bardzo lekkie, ale cechują się niską wytrzymałością. Bardziej wydajne są jednak kosiarki o stalowej obudowie, a co istotne stal ta musi być ocynkowana, a by zapobiec działaniu korozji. Doskonałym rozwiązaniem są obudowy aluminiowe, ponieważ przy niewielkiej masie mają wysoką odporność na wszelkie uszkodzenia.
 12. Koła to także ważny element decydujący o jakości kosiarki elektrycznej. Ważne, żeby były osadzone na metalowych łożyskach, co ułatwia ich popychanie. Jasne jest także, że im większe koła tym lepiej- mogą sobie one poradzić na trudniejszych powierzchniach.
 13. Urządzenia te podobnie jak spalinówki mogą być także wyposażone w kosz. Ważne, aby zweryfikować jego pojemność, aby można było w nim zmieścić większość trawy i zapobiec kilkukrotnej konieczności opróżniania.

Sprawdzone I renomowane firmy sprzedające kosiarki elektryczne


Bardzo dużo kupujących próbuje wieloma sposobami znaleźć oszczędności, jednak nie zawsze ma to dobry skutek, ponieważ stawianie wyłącznie na cenę może mieć bardzo szkodliwe konsekwencje. W najtańszych urządzeniach są wykorzystywane niestety materiały, które charakteryzują się krótkim terminem działania, więc po kilku miesiącach konieczna jest ich wymiana.

Decydując się więc na kosiarkę warto sięgnąć do sprawdzonych i polecanych producentów, jakimi są Husqvarna, Stiga, NAC, Makita oraz Bosch. Są to znane firmy, które cechują się wysokiej jakości sprzętami oraz wyjątkowym podejściem do klienta. Każda z nich zapewnia przy zakupie gwarancję na określony czas oraz punkty, w których można serwisować awaryjny sprzęt. Producenci słyną właśnie z niezawodzących sprzętów i cechują się wysoką technologią oraz profesjonalnością wykonania.

Jeśli niewielki fragment trawnika wymaga skoszenia nie jest potrzebny drogi i bardzo mocny oraz masywny sprzęt. Podstawowa kosiarka elektryczna z „tańszej półki” powinna w zupełności wystarczyć. Warto jednak zainwestować w urządzenie, które będzie miała dłuższą żywotność, a co za tym idzie nie stworzy konieczności ciągłego wymieniania „na lepszy model”.

Jaka kosiarka jest więc najlepsza?


 1. Jak wiadomo jakość, cena oraz parametry kosiarki powinny być uzależnione od wielkości i wyglądu powierzchni, na której będzie użytkowana. Oczywiście nie ma odgórnej zasady, która zmusza do zakupu konkretnego urządzenia, które perfekcyjnie skosi każdy obszar, na jakim się znajdzie.
 2. Ważne jednak, aby umieć przeanalizować swoje potrzeby oraz wymagania przed zakupem, ponieważ zdecydowanie się za pomocą metody „na chybił trafił” niestety częściej przyniesie negatywne efekty.
 3. Dobierając więc sprzęt na początku warto się zastanowić, jakie adresat ma wobec niego oczekiwania. Zwykle ważnym aspektem jest wygoda i komfort, aby praca z kosiarką nie przynosiła niepożądanych odczuć takich jak zmęczenie, wyczerpanie, a czasami nawet rozgniewanie. Godnym polecenia są wówczas kosiarki z napędem.
 4. Pracują one praktycznie samodzielnie, a jedyne co człowiek musi robić to nimi sterować i ewentualnie zmieniać ich kierunek. Nie wymagają dodatkowo żadnych pokładów siły i pracy mięśni, ponieważ świetnie radzą sobie same.
 5. Minimalna moc kosiarki powinna oscylować w granicach tysiąca dwustu Watów, ponieważ jest to optymalna wartość, która decyduje o skuteczności i wydajności działania urządzenia. Oczywiście, im większa moc, tym lepiej, ponieważ wówczas sprzęt poradzi sobie o wiele lepiej i szybciej nawet w cięższych warunkach, na przykład na nierównej powierzchni.
 6. Dodatkowym aspektem są także koszty eksploatacji. Wydaje się bowiem, że droższe są kosiarki spalinowe, jednak warto zwrócić uwagę na to, że elektryczne zasilane są podczas działania przez prąd, za który też użytkownik musi zapłacić. Więc różnice cenowe w którymś momencie zaczynają się zacierać.
 7. No i najważniejsze… Która kosiarka będzie zdecydowanie lepsza, dzięki swojej skuteczności i lepszym parametrom?
 8. Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od możliwości i preferencji osoby kupującej. Oczywiście lepiej przedstawia się kosiarka spalinowa, ponieważ jest ona idealna dla powierzchni obszernych, ale także genialnie sprawdza się przy koszeniu małych terenów. Dodatkowo nie jest wyposażona w wystające kable i jest o wiele bezpieczniejsza właśnie dzięki temu od kosiarki elektrycznej. Ponadto charakteryzuje się dużo wyższą żywotnością, więc może posłużyć naprawdę długie lata.
 9. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zakupienie jej wyłącznie do użytkowania na terenach przydomowych i niewielkich jest zupełnie bezsensowne. Jest ona dużo droższa od kosiarki elektrycznej, która także dobrze poradzi sobie z pielęgnacją mniejszego obszaru.
 10. Nie ma więc określonego najlepszego produktu, który będzie odpowiedni dla każdego, kto posiada jakikolwiek, czy mały, czy olbrzymi fragment trawnika do skoszenia.
 11. Aby dobrać produkt odpowiedni dla własnych wymagań trzeba dokładnie rozejrzeć się za potrzebnymi preferencjami i cechami produktu. Najważniejszym zadaniem, jakie należy wykonać przed zakupem kosiarki jest dokładne przeanalizowanie potrzeb tak, aby w momencie wyboru mieć przed sobą listę priorytetów i kierować się nią. Jest to na pewno genialny sposób na podjęcie decyzji, który sprzęt najlepiej wybrać.

Od czego uzależniony jest wybór kosiarki?

Aby dobrać najlepszą i najbardziej odpowiadającą wymaganiom kosiarkę, warto stworzyć pewien algorytm wyboru odpowiedniej i spełniających potrzeby: Przy mniejszych powierzchniach kosiarka elektryczna jest bardzo wygodna i zdecydowanie tańsza w eksploatacji, więc nie posiadając większych wymagań niż skoszenie niewielkiego fragmentu trawnika koło domu warto zainwestować właśnie w nią. Jeśli kupujący jest posiadaczem dużej i obszernej działki powinien zakupić kosiarkę spalinową, która o wiele lepiej poradzi sobie bez przeszkód na większym obszarze. Kosiarka elektryczna jest bardzo skuteczna w momencie, gdy teren posiada wiele drzew, krzewów i grządek, między którymi także trzeba ściąć trawę- łatwiej się nią manewruje. Do wysokich traw idealnym wyborem będzie kosiarka spalinowa, która jest o wiele mocniejsza i efektywniejsza, a także zmniejsza szanse na zacięcie lub zapchanie się jej wnętrza. W przypadku powierzchni małych i bardzo dobrze zrównanych wystarczająca jest standardowa kosiarka elektryczna, która świetnie sobie poradzi w takim obszarze. Ważnym aspektem jest też kwota, jaką można przeznaczyć na kosiarkę- kosiarki elektryczne są dużo tańsze przy zakupie i eksploatacji w momencie użytkowania na niewielkim terenie. Kosiarki spalinowe negatywnie wpływają na środowisko, ponieważ emitują bardzo dużą ilość spalin. Warto więc zrezygnować z niej, jeśli obszar jest niewielki i nie wymaga tak mocnego urządzenia. Należy zwrócić uwagę na fakt, że kosiarka kosiarce nierówna, więc wybierając pomiędzy spalinową a elektryczną trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które są istotne przy podejmowaniu decyzji. Nie warto podejmować decyzji o zakupie pochopnie, ponieważ nie są to tanie urządzenia, a ponadto powinny służyć długo, a ich użytkownik powinien być z nich zadowolony.

Czy można czerpać przyjemność z koszenia?

Dla niektórych ludzi koszenie trawy jest utrapieniem, ponieważ zwykle wymaga poświęcenia czasu oraz siły. Jest jednak wyjście z takiej sytuacji, pozwalające na pojawienie się poczucia satysfakcji.

Aby zapobiec negatywnym odczuciom ważne jest, aby wyposażyć się w sprzęt, który idealnie odpowiada potrzebom użytkownika. W momencie, gdy ten stworzy swoją listę potrzeb, a także odniesie się do opisanych w artykule czynników decydujących o wartości i lepszej specyfikacji urządzenia będzie mógł zakupić kosiarkę, która wiele rzeczy zrobi samodzielnie i nie będzie wymagała nadmiernej ingerencji z zewnątrz.

Zarówno kosiarka spalinowa, jak i elektryczna mogą mieć naprawdę bardzo dobre cechy, które pozytywnie wpłyną na wygląd trawnika po ich zastosowaniu.

Przede wszystkim najważniejszym jest fakt, że każdy, kto chce kupić takie urządzenie, pragnie jak najlepiej pielęgnować i dbać o swoją działkę. Ważne więc, aby oddziaływać na nią bardzo dobrymi produktami, które mogą dodatkowo ją upiększyć.

Podsumowując- kiedy warto zainwestować w profesjonalną kosiarkę?


 1. Zawsze. Kosiarka to sprzęt, który po odpowiednim zakonserwowaniu i zabezpieczeniu może posłużyć na bardzo długi okres. Dodatkowo odpowiednio dobrana oraz spełniająca wszystkie wymagania jest prawdziwym brylantem wśród ogrodowych sprzętów.
 2. Najważniejszym momentem jest oczywiście ten, kiedy podejmujemy decyzję o zakupie lub zagospodarowaniu działki i tworzymy listę urządzeń potrzebnych do funkcjonowania i pielęgnacji.
 3. Zawsze warto zaopatrzyć się w dobrą i wygodną kosiarkę, ponieważ ma to bardzo dobry i duży wpływ na wygląd i estetykę ogrodu oraz obszaru trawiastego. Ładnie skoszona i przycięta trawa potrafi robić wrażenie. Jedynym więc środkiem, który może nadać piękny wygląd ziemi jest właśnie odpowiednia kosiarka, nie zacinająca i nie rozrzucająca trawy, a rozdrabniająca ją i tworząca z niej naturalny nawóz, co dodatkowo wspiera jej zdrowy wzrost.
 4. Najważniejsze jest jednak, aby uświadomić sobie, że w przypadku dobierania kosiarek największe znaczenie ma rozmiar, ponieważ im większe pole do skoszenia tym większe wymagania, a co za tym idzie większe wymiary kosiarki oraz wyższa cena. Kiedy więc za kupno kosiarki zabiera się osoba, która posiada bardzo duży areał, nie powinno być dla niej najistotniejszym zaoszczędzenie na produkcie, ponieważ zakup małej kosiarki elektrycznej będzie w tym przypadku błędem, ponieważ nieważne, że jest ona najtańsza- będzie miała radykalny wpływ na pogorszenie jakości koszenia trawy, a do tego wprowadzi konieczność zakupy przedłużaczy, ponieważ kabel w jej wyposażeniu nie ma wystarczającej długości, a ostatecznie i tak zostanie zamieniona na coś innego.
 5. Nie warto więc inwestować w najtańsze urządzenia, ponieważ prędzej czy później będzie trzeba je wymieniać, a będzie to następowało dużo częściej, ponieważ zwykłe kosiarki szybciej ulegają uszkodzeniom i mają bardzo niską żywotność.
 6. Kosiarki droższe o lepszych parametrach dają gwarancję długiej żywotności i na ma możliwości, aby uszkodziły się przy pierwszym, niewielkim zagrożeniu, jakim jest na przykład nierówna powierzchnia, lub gałęzie.
 7. Podsumowując, należy bardzo skrupulatnie podchodzić do tematu zakupu kosiarki oraz dokładnie analizować wszystkie „za” i „przeciw”, aby nie kupić przysłowiowego „kota w worku” tylko dlatego, że coś akurat jest w promocji w bardzo konkurencyjnej cenie. Każdy zakup należy radykalnie przemyśleć, a zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenie, które powinno posłużyć człowiekowi przez kilka lub kilkanaście lat.
 8. Jak wiadomo trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki, którymi (gwoli przypomnienia) są: wielkość powierzchni do skoszenia, wielkość miejsca na przetrzymywanie kosiarki, aspekty środowiskowe (emitowanie spalin), ergonomiczność sprzętu, cena sprzętu, a także ewentualne dodatki usprawniające funkcjonowanie kosiarki, na przykład sposób składowania skoszonej trawy.
 9. Ważne więc, aby zawsze poważnie podchodzić do tematu zakupu i być przygotowanym na tyle, aby zrealizować zakup i być z niego zadowolonym. Wbrew pozorom, urządzenia ogrodowe powinny być zakupowane po uprzednim głębszym przemyśleniu na temat tego, czego dokładnie wymaga osoba, która będzie ich używać.
 10. Najważniejszym aspektem jest zawsze własna wygoda. Należy kupować taki sprzęt, z którego korzystanie będzie budziło satysfakcję, a nie niepotrzebne nerwy i frustracje.